Polecamy
Franciszek dla mężczyzn
Markus Hofer
KSIĄŻKA
24,00 zł 20,40 zł
14 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe

04/07/11
Otwórzmy szeroko oczy

 

 
 
Jeśli chcemy zrozumieć drugiego człowieka, to nie możemy patrzeć wyłącznie na to, co widać na zewnątrz. Potrzebne jest głębsze spojrzenie. W świecie wiary jest podobnie. Nie można zdawać się jedynie na to, co zewnętrzne i polegać wyłącznie na własnej mądrości, bo może to, co istotne, wydawać się drugorzędne, bo brakuje wglądu w istotę rzeczy.
W wierze istotne jest szerokie, wnikliwe spojrzenie na to, czego Bóg dokonuje i czym obdarza najczęściej w sposób niejawny. Dostrzeżenie tych rzeczy jest trudniejsze dla tych, których oczy patrzą wyniośle pełne są ludzkiej mądrości. Jezus krytykuje postawę, która gloryfikując umysł, chce ukryć niewystarczalność i niedoskonałość człowieka.
Bóg ma upodobanie w „prostaczkach”, gdyż są na Niego otwarci. Zawsze dają się czymś zaskoczyć, pozwalają sobie coś jeszcze powiedzieć. Ponieważ nie oślepia ich blask własnej chwały, może w ich życiu zajaśnieć Bóg. Wypatrywanie Boga i doświadczenie Jego miłości rozszerza i wyostrza spojrzenie na siebie, innych i na to, co jest istotne w życiu. Wtedy widzi się jaśniej. Przed tym, kto widzi, że własne siły to nie wszystko, że wszystko, co ma, zawdzięcza Bogu, który z miłością na niego spogląda – otwierają się zawsze nowe widoki. Jezus mówi: „Uczcie się ode mnie…”. Uczmy się patrzeć na świat tak jak On.
 
„W komunii z Bogiem”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.