Polecamy
3 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe

25/03/11
Powróćmy do źródła
 
 
Gdy sami odczuwamy pragnienie, uczymy się szanować dar wody. Wędrujący przez pustynię Izraelici odczuwali dotkliwie brak wody. I oto Mojżesz uderzył w skałę – pragnienie cielesnego orzeźwienia zostało ugaszone. Istnieje jednak jeszcze inny rodzaj pragnienia – człowiek szuka sensu życia. Żyjemy przecież nie tylko obecną chwilą – potrafimy także spoglądać na nasze wczoraj i na nasze jutro, a nawet dalej. Pragniemy czegoś więcej, choć nie zawsze sobie z tego zdajemy sprawę. Samarytanka przy studni Jakuba nie od razu pojmuje słowa Jezusa o „wodzie żywej”. Jezus chce jednak ugasić jej pragnienie prawdy, pragnienie życia, życia wiecznego.
Człowiek pragnie odnaleźć odpowiedzi na pytania: skąd przychodzę, dokąd zmierzam? Wielu ludziom wydaje się, że te odpowiedzi znaleźli. Zaspokojenie potrzeb cielesnych nie oznacza zaspokojenia potrzeb duchowych. To, co Jezus daje, zapewnia pokój i spełnienie tęsknoty za życiem nieprzemijającym – jest nim On sam. daje człowiekowi siebie samego. kto pije wodę ze źródła Chrystusa, nosi to źródło w sobie, sam staje się źródłem. Woda jest obrazem życia. Dlatego też doskonale wyraża nasze zanurzenie w Chrystusie w sakramencie chrztu. Mając przez ten sakrament dostęp do źródła życia wiecznego, powinniśmy wobec tak wielu pragnień naszego świata na to źródło nieustannie wskazywać.
 
„W komunii z Bogiem”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.