Polecamy
40 dni z Bogiem 2020
KSIĄŻKA
3,50 zł 1,50 zł
5 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe

08/04/11
Współwierzyć znaczy współprzeżywać

 

Współwierzyć znaczy współprzeżywać
 
Na mszy pogrzebowej rodzinie zmarłego z wielkim trudem przechodziło przez usta radosne „Alleluja”. Smutek po śmierci kogoś bliskiego jest silniejszy niż nadzieja na ponowne spotkanie w niebie. Żałoba, żal i smutek są wtedy czymś naturalnym. Prawdziwe, autentyczne współczucie jest jednym z przejawów miłości bliźniego. Jezus płaczący nad grobem Łazarza dał przykład takiej postawy. Cud wskrzeszenia Łazarza jest zapewne najwyższym wyrazem współczucia, jakie Jezus okazuje. Jezus ma nie tylko moc przywracania życia ziemskiego. Jest On Tym, który pokona śmierć na zawsze i obdarzy nas życiem wiecznym. On jest naszym zmartwychwstaniem i życiem. Każdy, kto w Niego wierzy, „choćby i umarł, żyć będzie – nie umrze na wieki”. Łazarz powraca do życia, ale jest ono nadal ciągle zagrożone, tymczasowe.
Tak samo jest z naszym życiem: żyjemy między lękiem i nadzieją, między smutkiem i radością. Wzajemne wspieranie się w tym rozdarciu jest naszą chrześcijańską powinnością. Mamy więc radować się z radującymi się i płakać z płaczącymi. Wszyscy bowiem żywimy nadzieję, że kiedyś rozlegnie się nad nami radosne, wieczne „Alleluja” zmartwychwstania. Niech dzisiejsza Ewangelia będzie dla nas także zachętą do współprzeżywania we wspólnocie Kościoła smutku Wielkiego Tygodnia i radości Świąt Zmartwychwstania.
 
„W komunii z Bogiem”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.