Polecamy
Ekumenia żyje nadzieją. Medytacje ekumeniczne
o. prof. Wacław Hryniewicz
KSIĄŻKA
39,90 zł 1,00 zł
28 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe

03/10/11
Przyjąć dar Komunii z Bogiem

 

 
 
Przypowieść może dziwić: dlaczego król kazał wyrzucić człowieka nie ubranego w strój weselny? – Nie wystarczy przyjść na ucztę, ale że trzeba jeszcze w niej w pełni uczestniczyć! Nieoczekiwany dar, jakim jest zaproszenie na ucztę, trzeba przyjąć i odnieść się do niego z całą powagą.
Zdarza się coś podobnego w naszym codziennym życiu: człowiek zadaje sobie tyle trudu, by znaleźć dla kogoś odpowiedni prezent. A ten człowiek przyjmuje dar z obojętnością, nie odczytuje przesłania, jakie jest w nim zawarte; nieraz nawet nie podziękuje. Nasz dar wyraźnie nic dla niego nie znaczy. Oczywiście, nie każdy prezent odpowiada naszym gustom i nie każdy może spotkać się z takim uznaniem, jakiego oczekiwał człowiek, który nas obdarował. Są jednak takie dary, które możemy rzeczywiście przyjąć jedynie wtedy, gdy całkowicie się na nie otworzymy.
Dar wspólnoty z Bogiem do nich należy. Nie da się go przyjąć, a potem „odstawić na półkę”. Przyjąć zaproszenie, to nie wszystko; nie wystarczy przyjść i zwyczajnie „odstać swoje” –nawet w „niedzielnym” ubraniu. Ten dar chce całkowicie ogarnąć obdarowanego, chce go przemienić, natchnąć duchem, jakim on sam został natchniony.
 
„W komunii z Bogiem”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce