24 niedziela okresu zwykłego
Sugestie programowe
14/09/12
Za kogo Mnie uważacie?
Normal
0
21
false
false
false
MicrosoftInternetExplorer4
Za kogo Mnie uważacie?Mesjański tekst z Księgi proroka Izajasza wprowadza w klimat przyszłego prześladowania Sługi Jahwe. Prorok poucza Izraelitów, że Mesjasz będzie cierpiał. Poucza także swych uczniów sam Jezus, przywołując Izajaszowi nauczanie.Chrystus odsłania przed apostołami najgłębszą swą tajemnicę o swoim posłannictwie. I choć uczniowie nie rozumieją do końca słów Mistrza, to jednak Piotr wyznaje wiarę w Jezusa, że jest Mesjaszem. Mesjasz oznacza to samo, co Chrystus, gdyż «Mashiah» po hebrajsku oznacza to samo, co po grecku Chrystus, a jest tłumaczone jako «Namaszczony». Stąd «chrisma» po grecku oznacza namaszczenie. Chrystus zatem, czyli namaszczony, nazywany jest Panem, ponieważ tak właśnie mówił Piotr: «Bóg namaścił Go Duchem Świętym i mocą» (Beda). Jednak za chwilę, na słowa Mistrza o męce, Piotr staje się niejako przeciwnikiem Mistrza, gdyż neguje to, co ma na Niego przyjść. Dlatego Chrystus zgromił Piotra, porównując jego słowa do słów samego szatana. W każdej wspólnocie są tacy członkowie, którzy pragną, aby była ona idealna, aby należeli do niej sami uczciwi, pokorni, pobożni, oddani ludzie. Nic bardziej błędnego. Dlatego słuchamy słów św. Pawła i wraz z wyznawaną wiarą dokładamy nasze uczynki, które z niej wynikają. To cecha dynamicznej wspólnoty.Kościół naszym domemProgram duszpasterski Kościoła w Polsce
Mesjański tekst z Księgi proroka Izajasza wprowadza w klimat przyszłego prześladowania Sługi Jahwe. Prorok poucza Izraelitów, że Mesjasz będzie cierpiał. Poucza także swych uczniów sam Jezus, przywołując Izajaszowi nauczanie.
„Chrystus odsłania przed apostołami najgłębszą swą tajemnicę o swoim posłannictwie. I choć uczniowie nie rozumieją do końca słów Mistrza, to jednak Piotr wyznaje wiarę w Jezusa, że jest Mesjaszem. Mesjasz oznacza to samo, co Chrystus, gdyż «Mashiah» po hebrajsku oznacza to samo, co po grecku Chrystus, a jest tłumaczone jako «Namaszczony». Stąd «chrisma» po grecku oznacza namaszczenie. Chrystus zatem, czyli namaszczony, nazywany jest Panem, ponieważ tak właśnie mówił Piotr: «Bóg namaścił Go Duchem Świętym i mocą»” (Beda). Jednak za chwilę, na słowa Mistrza o męce, Piotr staje się niejako przeciwnikiem Mistrza, gdyż neguje to, co ma na Niego przyjść. Dlatego Chrystus zgromił Piotra, porównując jego słowa do słów samego szatana. W każdej wspólnocie są tacy członkowie, którzy pragną, aby była ona idealna, aby należeli do niej sami uczciwi, pokorni, pobożni, oddani ludzie. Nic bardziej błędnego. Dlatego słuchamy słów św. Pawła i wraz z wyznawaną wiarą dokładamy nasze uczynki, które z niej wynikają. To cecha dynamicznej wspólnoty.
„Kościół naszym domem”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.