27 niedziela okresu zwykłego

12/10/12
Tego człowiek niech nie rozdziela
12/10/12 ks. Marek Starowieyski
Utrzymali upomnienie również rodzice, aby składali dzięki tak za urodzenie, jak i za zasługi dzieci. Niemałym to jest darem Boga: danie dzieci, krzewicieli rodu i dziedziców majątku. Czytaj, jak Jakub się cieszył z urodzenia dwunastu synów (Rdz 49,28), Abraham za otrzymanie syna (Rdz 21,2), Zachariasz zostaje wysłuchany. Boski to dar płodności rodziców. Niechaj więc ojcowie dziękują, iż porodzili; dzieci iż się urodziły; matki iż zostały uczczone nagrodami małżeństwa; dzieci bowiem są zapłatą za ich trudy. Niech odmłodzona ziemia chwali Boga, bo jest uprawiana; niechaj czyni to świat, bo jest poznawany; Kościół bo wzrasta liczna pobożnego ludu. Nie na darmo zaraz na początku Księgi Rodzaju z rozkazu Boga zostaje zawarte małżeństwo (Rdz 2,24)1.św. Ambroży
12/10/12 Rafał Bernard
Słowo Boże na 27. niedzielę okresu zwykłego koncentruje się na rodzinie. Pozornie proste, dotyka trudnych problemów i wywołuje kontrowersje. Już sam opis stworzenia kobiety budzi opór, nie tylko feministek. Czy to tylko naiwne uzasadnienie instytucji małżeństwa i męskiej dominacji, tak charakterystycznej dla tamtych czasów? Jakże potrzeba zdrowego tłumaczenia, które zamiast gubić się w dosłowności opisu, skoncentruje się na Bożym, genialnym pomyśle jedności, opartej na uzupełniającej się różnorodności. Jedności, której autorem i motorem jest Bóg.
Homilia do dorosłych
12/10/12 ks. Maciej Kubiak
Sylwia i Marcin przyszli do biura parafialnego, aby załatwić formalności związane ze swoim ślubem. Wśród dziesiątek pytań protokołu przedmałżeńskiego było i to: „Czy w przypadku kryzysu małżeńskiego, albo problemów przewidują państwo rozwód?”. Odpowiedź była niezwykła: „Nie przewidujemy ani rozwodu, ani unieważnienia małżeństwa”.
Homilia do dorosłych
12/10/12 ks. Zbigniew Kosik
Ta sytuacja pojawia się w życiu każdego człowieka, wywołując zdenerwowanie, złość, irytację. Powstające reakcje są skutkiem niespełnienia się czyichś planów czy zamierzeń. Ma to niekiedy bezpośredni związek z czynnikami z zewnątrz, ale najczęściej jest przyczyną własnego zapomnienia, stając się powodem głębokiej frustracji. Słaba pamięć – zjawisko, które ma wielki wpływ na codzienność, także na życie duchowe, na pobożność.
Homilia do dorosłych
12/10/12 s. Urszula Kłusek SAC
Myślę, że na całej kuli ziemskiej nie znajdziemy człowieka, który będąc przy zdrowych zmysłach powiedziałby, że nie chce być szczęśliwy. Owszem, możemy różnie rozumieć szczęście i szukać go nieraz na całkiem odmiennych drogach, ale każdy chce być szczęśliwy. To pragnienie jest w pełni zgodne z Bożym zamysłem. Bóg pragnie, abyśmy byli szczęśliwi! Stworzył nas do szczęścia i szczęście nam podarował. Cierpienie i nieszczęście jest bolesną konsekwencją grzechu. Bolesną, ale niezwiązaną z nami na wieki i absolutnie nieodwracalną.