16 niedziela okresu zwykłego

11/12/14
Aż do żniwa
11/12/14 Sławomir Zatwardnicki
Zastanawia mnie, po co właściwie Jezus opowiedział przypowieść o chwaście wśród zboża. Bo jeśli jedni są chwastem, a inni zbożem a jednym i drugim będzie dane żyć razem w chwaściej lub zbożowej kondycji aż do końca świata to co poza informacją niesie z sobą ta przypowieść?
Homilia do dorosłych
11/12/14 ks. Jacek Kacprzak
Już w momencie siewu człowiek z dzisiejszej ewangelii podejmuje ryzyko w jakiś sposób traci swoje ziarno. Dopóki spoczywało w spichlerzu, było bezpieczne, można było nim dysponować, np. przeznaczyć na pokarm dla ludzi lub zwierząt. Tymczasem już sama czynność siewu pokazuje, jak ziarno zostaje wypuszczone z ręki, uwolnione, ale równocześnie pozostawione w ziemi, jakby wyrzucone.
Homilia do dorosłych
11/12/14 ks. Piotr Wojnar
Chrystus w przypowieści o chwaście pociesza nas, że mamy czas na uporządkowanie życia. By nie wyrwać zboża razem z chwastem, rozdzieli się je dopiero w czasie żniw. Wspomnij teraz, co się dzieje kiedy masz czas na to co ważne. Na zmianę, na poprawę. Czas mija… aż w końcu go brakuje. Dłoń żniwiarza wyciągnięta, by wyrwać chwast, może sięgnąć właśnie po ciebie. Czy zdążysz?
Homilia do dzieci
11/12/14 Lidia Lasota
Dzisiejsza ewangelia przenosi nas na pola pełne upraw do starożytnego Izraela. Ale pewnie mało które dzieci wiedzą, jak obecnie wyglądają pola i uprawy? Powiedzcie, co najbardziej przeszkadza w hodowli warzyw, ziemniaków, zbóż?