OD REDAKCJI

Od redakcji

22/10/14 ks. Maciej K. Kubiak
Rozpoczynając nowy rok pracy duszpasterskiej, któremu towarzyszą słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” musimy myśleć przede wszystkim o osobistym nawróceniu. Podstawowym warunkiem nawrócenia są szczerość i umiejętność słuchania. Bez nich nie ma nawrócenia – również nawrócenia pastoralnego naszych parafii i diecezji, które musi stać u początków ewangelizacji. Życząc wszystkim Czytelnikom i Współpracownikom „Biblioteki Kaznodziejskiej” szczerości i umiejętności słuchania oraz duszpasterskiej gorliwości, zachęcamy do odnowienia prenumeraty w niezmienionej cenie na rok 2015.
„Ogólnym warunkiem jest to, by jasno mówić. Niech nikt nie mówi: «Tego nie można powiedzieć; ktoś o mnie pomyśli tak czy inaczej». Trzeba powiedzieć to wszystko, co czujemy, szczerze, otwarcie. Po ostatnim konsystorzu (luty 2014 roku), podczas którego mówiono o rodzinie, pewien kardynał napisał do mnie: szkoda, że niektórzy kardynałowie nie mieli odwagi powiedzieć kilku rzeczy ze względu na szacunek dla papieża, uważając, być może, że papież myśli coś innego. To nie jest dobre, to nie jest synodalność, bo trzeba powiedzieć to wszystko, co czujemy wobec Pana, że powinniśmy powiedzieć: bez ludzkich względów, bez nieśmiałości. A jednocześnie należy słuchać z pokorą i przyjąć z otwartym sercem to, co mówią bracia. Synodalność realizowana jest poprzez te dwie postawy” – takimi słowami papież Franciszek zachęcał ojców synodalnych do szczerych wypowiedzi, otwierając pierwsząkongregację generalną III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującą w październiku 2014 roku nad tematem „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”. Mówcie szczerze i pokornie słuchajcie – tak można by streścić apel Franciszka skierowany do ojców synodalnych. Mówcie szczerze i pokornie słuchajcie – to apel do wszystkich duszpasterzy: tych, którzy głoszą słowo Boże z ambony, katechizują, podejmują trudne rozmowy w biurze parafialnym, spowiadają… Mówcie szczerze i pokornie słuchajcie – to apel do każdego z nas. Nie ma dobrego kaznodziejstwa bez szczerości i bez umiejętności słuchania. Szczerość i umiejętność słuchania to podstawowy warunek komunikacji, bez której nie ma ewangelizacji – jak przypomniał papież Franciszek w orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2014 (w Polsce obchodzony w 3. niedzielę września).
Rozpoczynając nowy rok pracy duszpasterskiej, któremu towarzyszą słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” musimy myśleć przede wszystkim o osobistym nawróceniu. Podstawowym warunkiem nawrócenia są szczerość i umiejętność słuchania. Bez nich nie ma nawrócenia – również nawrócenia pastoralnego naszych parafii i diecezji, które musi stać u początków ewangelizacji. Życząc wszystkim Czytelnikom i Współpracownikom „Biblioteki Kaznodziejskiej” szczerości i umiejętności słuchania oraz duszpasterskiej gorliwości, zachęcamy do odnowienia prenumeraty w niezmienionej cenie na rok 2015. Dla naszych prenumeratorów przygotowaliśmy atrakcyjne pomoce duszpasterskie: „Godzina święta” w wersji PDF do wykorzystania za pomocą projektora multimedialnego podczas pierwszoczwartkowych adoracji Najświętszego Sakramentu oraz teksty rozważań drogi krzyżowej dla dorosłych i dla dzieci, które dołączymy do pierwszego wydania naszego czasopisma w 2015 roku.
 
* * *
 
 „Kiedy nie wielbi się Boga, wielbi się coś innego. Pieniądze i władza są bożkami, które często zajmują miejsce Boga” (Franciszek na Twitterze, 2 sierpnia 2014 roku).

 

Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.