Polecamy
Ekumenia żyje nadzieją. Medytacje ekumeniczne
o. prof. Wacław Hryniewicz
KSIĄŻKA
39,90 zł 1,00 zł
Niedziela Świętej Rodziny

Sugestie słuchacza

11/12/14 Rafał Bernard
Dydaktyczne słowo Boże na Niedzielę Świętej Rodziny rysuje pewien ideał. Zawiera pouczenia, rady i przestrogi, a wieńczy je przykład ilustrujący, jak je należy wcielać w życie. Jak to jednak z pięknym ideałem bywa, łatwo pozostawić go tylko na poziomie słowa i dalej żyć po swojemu. Jak więc przejść od tego obrazu marzeń do rzeczywistości?
Problem sprawia zarówno całość, jak i niektóre fragmenty. Całość jest zbyt obszerna, przygniata wyliczeniem wielu warunków szczęśliwej rodziny. Gdy wskazań jest zbyt wiele, często nie realizuje się żadnego. Może by więc kaznodzieja zwrócił uwagę na pewną hierarchię rzeczy lub zachęcił do małego, ale konkretnego kroku dostosowanego do sytuacji danej rodziny, koniecznie zilustrowanego przykładem. Całość jest trudna także i dlatego, że daleko odbiega od przeciętnej rzeczywistości rodzinnej. Jak to przekazać, żeby słuchacze nie byli zniechęceni rozdźwiękiem między teorią a ich życiowym doświadczeniem?
„Pan uczcił ojca przez dzieci”. A jeżeli ich nie ma, to znaczy, że Bóg nie uczcił tej rodziny? A może chodzi tu o „jakość” dzieci jako nagrodę dla rodzica, tym wspanialszą, im dał on więcej z siebie? Jak się jednak ma do tego sytuacja, gdy pomimo dobrego życia rodziców, dziecko – jako młody czy dorosły człowiek – nie powiela ich wzorców i wybiera złe drogi? Czy wtedy Pan nie uczcił ojca przez dzieci?
„Żony bądźcie poddane mężom”. Śmiech na sali: w dzisiejszych czasach brzmi to jak żart. Czy da się jeszcze coś z tego uratować i na czym to ma polegać w uwspółcześnionej, nie-patriarchalnej wersji?
Dlaczego w tej rodzinnej nauce tak wiele jest o Bogu, o Chrystusie, niemal w każdym zdaniu? „Jak Pan wybaczył wam”, „sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy”, „Słowo Chrystusa niech w was przebywa”, „śpiewając Bogu w waszych sercach”, „wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa”, „anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie”. A może to jest właśnie klucz do dobrej rodziny? Czy my w tym słowie nie za bardzo skupiamy się na tym, co trzeba zrobić, a nie z Kim i według Kogo?
A jak mają wcielać w życie naukę o rodzinie osoby samotne, czy to nie jest tekst dla nich?
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.