Polecamy
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł
Świętego Szczepana
Homilia do dzieci

Czy jestem odbiciem twarzy Pana Jezusa?

11/12/14 bp Antoni Długosz
Są kraje, w których wrogowie Pana Jezusa prześladują tych, którzy chcą mieć Jezusową twarz (obraz). W kilku państwach afrykańskich, w Iraku, Iranie, Syrii, Palestynie i Afganistanie ginie wielu chrześcijan (obraz), którzy tak, jak św. Szczepan chcą mieć oczy, ręce i serce Pana Jezusa. Pan Jezus przypomina nam: „Kto wytrwa przy Mnie do końca, ten będzie zbawiony”.
Proponowane pomoce: I – zdjęcie rodziców, obraz rodziny; II – obraz Jezusa, obraz św. Szczepana, obraz oczu, obraz rąk, obraz serca, obraz kamienowania św. Szczepana; III – obraz Jezusa, obraz prześladowanych chrześcijan, medalik, obraz modlącego się dziecka.
 
Często wracam do pracy katechetycznej z dziećmi i młodzieżą. Katechizując uczniów młodszych klas, poprosiłem, by na następne spotkanie przynieśli zdjęcia swoich rodziców (obraz). Z ciekawością przyglądali się rodzicom i spontanicznie wywiązała się rozmowa. Dziewczynka krzyknęła: „Mam taki sam nos, jak moja mamusia!”; „Ja mam wargi mojego taty!” – krzyknął chłopiec. Każde z dzieci po dokładnym przyjrzeniu się zdjęciom rodziców stwierdzały: że są podobne do swoich mam i do tatusiów. To prawda: przecież rodzice z polecenia Pana Boga dając życie, udzielają swoich komórek, z których powstają dzieci (obraz). Na tym polega cielesne, fizyczne podobieństwo do naszych rodziców.
Autor Dziejów Apostolskich opowiada nam o możliwości upodobnienia się do Pana Jezusa (obraz) od strony duchowej. Duchowym obrazem Jezusa jest św. Szczepan (obraz). Poznajemy go w grupie pierwszych diakonów, którzy pomagają biednym, starszym wiekiem i opuszczonym. Szczepan przynosi im jedzenie, załatwia różne sprawy, służy na wiele sposobów. Święty Szczepan jest odbiciem słów i czynów Pana Jezusa – jest Jezusowym zdjęciem. Ma oczy Pana Jezusa (obraz), dlatego widzi głodnych, chorych, starszych wiekiem. Szczepan posiada ręce Pana Jezusa (obraz), które ludziom w potrzebie dobrze czynią i rozwiązują ich problemy. Święty Szczepan ma serce Jezusa (obraz), które przebacza nawet największym wrogom. Wrogowie Jezusa okazują nienawiść wobec Szczepana bijąc w niego kamieniami (obraz). Za to, że żyje przepisem na życie jaki Jezus proponuje, że jest do niego podobny. Szczepan pokazuje przebaczającą miłość i tak, jak Jezus na krzyżu – modli się za swoich morderców, prosząc Pana Boga, by przebaczył jego wrogom: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu!”. Dlatego św. Szczepan jest duchowym odbiciem twarzy Pana Jezusa.
Są kraje, w których wrogowie Pana Jezusa prześladują tych, którzy chcą mieć Jezusową twarz (obraz). W kilku państwach afrykańskich, w Iraku, Iranie, Syrii, Palestynie i Afganistanie ginie wielu chrześcijan (obraz), którzy tak, jak św. Szczepan chcą mieć oczy, ręce i serce Pana Jezusa. Pan Jezus przypomina nam: „Kto wytrwa przy Mnie do końca, ten będzie zbawiony”.
W naszym kraju nie musimy oddawać życia za wierność Jezusowi. Możemy jednak spotkać się z krytycznymi uwagami, czy też kpinami kolegów i koleżanek za noszenie medalika, czy krzyżyka na szyi (pokazać), za przeżegnanie się przed kościołem, krzyżem lub przed podróżą. Mogą być oni zdziwieni, kiedy w stołówce szkolnej pomodlimy się przed posiłkiem. Możemy otrzymać przydomek „świętoszka”, gdy na obozie, czy koloniach uklękniemy przy łóżku i pomodlimy się rano lub wieczorem. Koledzy mogą się wyśmiewać, gdy nie zapalimy papierosa, ponieważ V przykazanie mówi: „Nie zabijaj!”. Podobnie, gdy nie próbujemy alkoholu, nie przeklinamy, gotowi jesteśmy przebaczyć naszemu wrogowi, czy też nie chcemy bić się na pięści. To dotyczy wierności Bożym przykazaniom, czyli oznacza przyznawanie się do Pana Jezusa, pokazywanie duchowej, Jezusowej twarzy.
 
Pomyślę: Co zrobię, by mieć oczy, ręce i serce Jezusa?
Święta Faustyna modliła się: „Panie Jezu, daj mi Twoje oczy, abym nimi patrzyła na ludzi! Daj mi Twoje ręce, abym przez nie mogła czynić dobro! Daj mi Twoje serce, abym nim kochała każdego człowieka!”.
Prośmy Jezusa, by każdy z nas był Jego odbiciem, Jego zdjęciem.
 
 
 
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.