Polecamy
Niepłodność. Duchowy i praktyczny poradnik dla małżeństw
Angelique Ruhi-López, Carmen Santamaría
KSIĄŻKA
29,90 zł 10,00 zł
5 niedziela wielkanocna

Sugestie programowe

11/12/14
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem
W Kościele polskim zbyt mało uwagi poświęca się kapłaństwu w stopniu diakonatu. Wierni często nie rozróżniają tego stopnia święceń, będącego stopniem do prezbiteratu, od stałego diakonatu. Diakonat jest służbą w Kościele.
O wyborze pierwszych diakonów jest mowa w Dziejach Apostolskich. Stało się tak w wyniku pewnych konfliktów powstałych wskutek rosnącej liczby chrześcijan. Chodziło o praktyki miłosierdzia względem kobiet, które całkowicie poświęciły się wspólnocie wiernych. Wówczas apostołowie podjęli decyzję, aby spośród chrześcijan wybrać siedmiu mężczyzn „cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości”. Wybrano pierwszych siedmiu diakonów, których zadaniem było nieść pomoc potrzebującym. Wśród nich był Szczepan – pierwszy, który poniósł śmierć męczeńską za wiarę w Chrystusa.
„Obraz Kościoła jako budowy stanowi bardzo czytelny wyraz tego, że jest on społecznością żywą i rosnącą”. Na podstawie jedności z Chrystusem – kamieniem węgielnym chrześcijanie są plemieniem wybranym, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem Bogu na własność przeznaczonym.
W homilii akcentujemy powszechne kapłaństwo wiernych. Dla wzmocnienia wybieramy prefację o temacie „Misterium paschalne i lud Boży”. Warto przypomnieć historię położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła parafialnego.
 
„Wierzę w Syna Bożego”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.