OD REDAKCJI

Od redakcji

11/12/14 ks. Maciej K. Kubiak
30 czerwca 2014 roku zmarł najmłodszy prezbiter diecezji płockiej, ks. Piotr Błoński. Był księdzem przez sześć miesięcy. Biskup Piotr Libera w związku z pogarszającym się stanem zdrowia ks. Piotra, zgodził się udzielić mu święceń kapłańskich pół roku wcześniej, niż jego kolegom kursowym. Stało się to w uroczystość Bożego Narodzenia.
 
 
Mimo nieuleczalnej choroby, ksiądz Piotr Błoński miał bardzo radosne usposobienie. „Źródłem tej radości był dla Niego Bóg Ojciec. Pamiętam ujmującą radość, z jaką przyjmował święcenia kapłańskie – wspomina s. Józefa Szymańska, lekarka prowadząca ks. Piotra. – Powiedział mi, że jest szczęśliwy jak nigdy dotąd. Potem często z właściwym sobie zachwytem dziecka powtarzał: «Siostro, Pan Bóg jest tak dobry! Wystarczy Mu się całkowicie powierzyć, oddać i zaufać Mu, a spełni wszystkie nasze pragnienia. To niesamowite!». Piotruś często w naszych rozmowach powtarzał, że cieszy się każdym dniem kapłaństwa i każdą chwilą życia, jaką Pan Bóg mu przygotował i jaka mu została. I tak rzeczywiście było. Do końca pozostał skromnym, prostym, pokornym i szczerym dzieckiem – dzieckiem Bożym” – dodaje s. Józefa (Bóg ma wobec ciebie wielki plan. Rozmowa z s. Józefą Szymańską ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, lekarką prowadzącą ks. Piotra Błońskiego, „Przewodnik Katolicki” 31/2014, s. 23).
„Cieszyć się każdym dniem kapłaństwa i każdą chwilą życia” – przypominamy sobie te słowa na początku nowego roku szkolnego, który łączy się ze wznowieniem intensywnej pracy duszpasterskiej w naszych parafiach, szkołach i wspólnotach. I choć praca to wiąże się często z ogromnym trudem, wysiłkiem i poświęceniem, a nierzadko również wyrzeczeniem i przeciwnościami, to spróbujmy cieszyć się każdym dniem i każdą chwilą! Podejmijmy z radością i entuzjazmem – jak wspomniany ks. Piotr Błoński, jak papież Franciszek, którego ważne słowa z Caserty przytaczamy poniżej – powakacyjne, duszpasterskie obowiązki. „Pan Bóg jest tak dobry. Wystarczy Mu się całkowicie powierzyć, oddać i zaufać Mu, a spełni wszystkie nasze pragnienia!”.
„Biblioteka Kaznodziejska” proponuje jak każdego roku w tych miesiącach, obok tradycyjnych pomocy kaznodziejskich na niedziele, święta i inne okazje, Czytania na październik, nawiązujące do programu duszpasterskiego Wierzę w Syna Bożego. Wraz z tekstami na każdy dzień października znajdziemy w osobnym zeszycie dołączonym do naszego czasopisma, rozważania tajemnic różańcowych, które można wykorzystać podczas październikowych nabożeństw.
Podejmując wrześniową i październikową posługę duszpasterską wśród dzieci, młodzieży i dorosłych pamiętajmy o słowach papieża Franciszka, wypowiedzianych 26 lipca 2014 roku w kazaniu podczas Mszy Świętej w Casercie we Włoszech: „Dla jednego spotkanie z Jezusem jest czymś wyczekiwanym i upragnionym, wynikiem długich poszukiwań, dla innych jest to coś niespodziewanego, nagłego. Te różne drogi przypominają nam, że Bóg zawsze pozostawia nam wybór sposobu spotkania Go, gdyż to On zawsze jako pierwszy czeka na spotkanie z nami i przybył, aby być «Bogiem z nami»”.
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.