3 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe

05/01/15
Konkret
Nikt nie lubi „lania wody”, czyli mówienia lub pisania wielu słów, które nic nowego nie wnoszą, nie dają słuchającym lub czytającym nowych myśli, natchnień. Wierni potrzebują konkretów, a nie tego, co jest „rozmydlone”, „rozwodnione”.
Jezus mówił bardzo konkretnie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Te niezwykle syntetyczne i pełne treści słowa są motywem przewodnim całego roku duszpasterskiego. Następnie z grona rybaków Pan powołał apostołów. I znów padł konkret: „Pójdźcie za Mną”. Oni natychmiast zostawili sieci, swego ojca Zebedeusza i poszli za Mistrzem. Decyzję podjęli od razu, bez ociągania się, zastanawiania się, czy jest to właściwa i słuszna droga. Żaden z nich nie stawiał pytań o rodzinę, przyjaciół, majątek, plany na przyszłość. Nie zadali też stosownych pytań odnośnie do pracy, zapłaty, zdobywania pożywienia, odzienia. Podjęli konkretną decyzję i poszli za Chrystusem. Wytrwali do końca.
„Słodycz jabłka rekompensuje gorycz korzenia. Nadzieja wzbogacenia się czyni miłymi niebezpieczeństwa morza. Oczekiwanie zdrowia łagodzi obrzydliwość lekarstwa. Kto pragnie orzecha, rozbija skorupę, tak samo kto pragnie radości czystego sumienia, przełknie gorycz pokuty” (św. Hieronim).
 
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce
 
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.