Polecamy

4 niedziela okresu zwykłego

13/01/15
Zdecydowany sprzeciw
13/01/15 Michał Piotr Gniadek
Często wypowiadamy słowa, których potem się wstydzimy. Po pewnym czasie przychodzi refleksja i żal, że daliśmy o sobie złe świadectwo. Słowa mogą ranić, a niekiedy doprowadzić do największych tragedii. Nosimy w sobie najróżniejsze myśli, emocjonalnie reagujemy na przeżywane sytuacje w naszym życiu. Niekiedy też zamykamy się w sobie, stajemy się głusi na orędzie nadziei, które kieruje do nas sam Bóg.
Homilia do dorosłych
13/01/15 ks. Adam Kalbarczyk
Demony, opętania, egzorcyzmy? Wielu ludzi uważa, że to jedynie fantastyczne powiastki z zamierzchłej przeszłości, całkowicie niepasujące do naszych czasów. Jaka jest nasza reakcja, gdy Biblia opowiada o duchach nieczystych i ludziach przez nich opętanych? Pierwszorzędnym celem Ewangelii nie jest doprowadzenie nas do wiary w złe duchy, lecz do wiary w Jezusa Chrystusa, Zbawiciela człowieka. Jeżeli jednak pojawiają się w niej – tak jak w odczytywanym dzisiaj fragmencie Ewangelii św. Marka – opowiadania o wypędzaniu złych duchów przez Jezusa, to znaczy, że mają one nam coś do powiedzenia.
Homilia do dorosłych
13/01/15 ks. Sebastian Niedźwiedziński
Ewangelia dzisiejsza opowiada o swego rodzaju doświadczeniu edukacyjnym. Ludzie w synagodze w Kafarnaum chcieli się czegoś dowiedzieć i nauczyć. Ich spotkanie z Jezusem pozostawiło ich zdumionymi. W przeciwieństwie do ich nauczycieli, rabinów, Jezus nauczał z niezaprzeczalnym autorytetem. Czego więc ci ludzie nauczyli się ze słów Jezusa? Jakie znaczenie miało dla nich to, że Jezus jednego z nich uwolnił od demonicznego wpływu?
Homilia do młodzieży
13/01/15 ks. Jarosław Czyżewski
Opisane w Ewangelii wydarzenia z Kafarnaum jasno dowodzą, kto jest Panem życia i śmierci, kto ma prawdziwą moc. To Jezus Chrystus jest Panem wszelkiego stworzenia – tego widzialnego i niewidzialnego, zatem ma władzę także nad złymi duchami. Święty Jan Paweł II, nawiązując do II Soboru Watykańskiego, powiedział: „Chrystus został ukrzyżowany i zmartwychwstał, by złamać potęgę osobowego Zła, byśmy według zamysłu Bożego doznali przemiany i doszli do pełni doskonałości”.
Homilia do dzieci
13/01/15 Danuta Szelejewska
Pewien młodzieniec chwalił się, że ma najpiękniejsze serce. Nie miało ono absolutnie żadnej skazy, było przepiękne, równiutkie, gładkie i błyszczące. Biło bardzo żywo. Chłopak krzyczał na cały głos, że nikt nie ma piękniejszego serca od niego. Jednak w pewnym momencie jakiś starzec z tłumu gromko zawołał: – Dlaczego twierdzisz, że twoje serce jest najpiękniejsze, skoro moje jest o wiele piękniejsze od twojego?