6 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe

19/01/15
Nie bać się chorych
 
Podczas szkolnych rekolekcji wielkopostnych w parafii ojców reformatów w Jarosławiu na nauki przychodziły dzieci z klas zintegrowanych. Silniejsze i zdrowsze opiekowały się słabszymi i chorymi. Jakie to szczęście, że nie są nam obcy ludzie, którzy mają problem ze zdrowiem. Uczymy się nie bać chorych, nie uciekamy przed nimi, coraz częściej pomagamy im żyć. Nie chodzi tylko o wyrównanie chodników, podjazdy i wszelkie ułatwienia czy udogodnienia, ale przede wszystkim o przyjazny uśmiech, podanie dłoni – po prostu o piękną codzienność.
Za czasów Mojżesza chorych na trąd separowano. W tamtym świecie trąd był chorobą groźną i nieuleczalną. Nie dziwi więc zakaz wzajemnego zbliżania się do siebie: zdrowych i zarażonych. Trędowaty z Ewangelii łamie prawo i zbliża się do Chrystusa. Na kolanach prosi Go o uzdrowienie z choroby. Jego pokora sprawia, że Jezus również łamie zakaz, dotyka zarażonego i mówi: „Chcę, bądź oczyszczony”.
Warto zastanowić się, na ile wspólnota może pomóc potrzebującym, a szczególnie niepełnosprawnym. Przypominamy też o Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wspominamy sylwetkę Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – wychowawcy wielu pokoleń oazowiczów i orędownika duszpasterstwa trzeźwości.
 
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.