Polecamy
Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kościelnego
Ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
16,90 zł 14,90 zł

Chrzest Pański

19/12/14
Z wiarą czy tradycją?
19/12/14 Anna Lipczyńska
Pamiętam zdarzenie, gdy w dniu św. Jana Chrzciciela ksiądz rozmawiał z dziećmi o ich własnym chrzcie. Któreś dziecko powiedziało, że to św. Jan pierwszy chrzcił i nawet ochrzcił Pana Jezusa. Ksiądz na to: „To nie taki chrzest” – i koniec. Pewnie trudno wyjaśnić dzieciom istotę chrztu Janowego ale dorosłym koniecznie trzeba.
Homilia do dorosłych
19/12/14 ks. Kazimierz Kubat SDS
Chrzest nie tylko gładzi w nas grzech pierworodny, który uczynił każdego z nas niegodnym Boga. Chrzest będąc efektem zbawczej męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przywraca nam utraconą przez grzech pierworodny łaskę uświęcającą. Symbolem tego jest biała szata, którą dziecko przyjmuje wraz ze słowami kapłana: „stałeś(aś) się nowym stworzeniem i przyoblekłeś(aś) się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne”.
Homilia do dorosłych
19/12/14 ks. Zbigniew Kosik
To są szczególne dni w skali całego kalendarzowego roku. Narastający ruch na drogach sygnalizuje, że ludzie powracają do tego, co dla nich jest bardzo ważne. Dzień Wszystkich Świętych, czy też święta: Boże Narodzenie lub Wielkanoc, wyzwalają głęboką potrzebę powrotu do miejsc i bliskich osób, które z różnych powodów opuścili. Na uboczu pozostają koszty związane z podróżą, przeważa bowiem przekonanie, że warto, że tak trzeba, bo to coroczne wędrowanie zawsze ubogaca człowieka. To podróż do źródła.
Homilia do młodzieży
19/12/14 ks. Wojciech Nowicki
Chrzest Pański jest świętem epifanii. To trudne słowo oznacza objawienie się Boga w ludzkim ciele. Składają się na nie trzy wydarzenia: pokłon mędrców, wesele w Kanie Galilejskiej i chrzest Jezusa w Jordanie. Wspominamy te trzy wydarzenia na początku roku kalendarzowego w dużej bliskości siebie. Ten wstęp jest ważny do zrozumienia, czym właściwie było wydarzenie nad Jordanem.
Homilia do młodzieży
19/12/14 ks. Paweł Wygralak
Wsłuchaliśmy się dzisiaj we fragment ewangelii według św. Marka, w którym został opisany chrzest Pana Jezusa. Ochrzcił Go św. Jan Chrzciciel. Woda, którą polał Pana Jezusa, była zwykłą wodą zaczerpniętą z rzeki Jordan. Pan Jezus nie potrzebował chrztu, bo jest Bogiem, a więc nie ma grzechu. Ale chciał nam pokazać jak ważny jest chrzest dla każdego człowieka, chciał też w ten sposób ustanowić sakrament chrztu. Od tego momentu, woda używana w sakramencie chrztu nie jest już zwykłą wodą, choć wygląda jak każda inna woda. Ta woda, jak to powie Pan Jezus w innym fragmencie Ewangelii, jest wodą żywą (por. J 4,14).