Polecamy

Ofiarowanie Pańskie

19/01/15
Życie konsekrowane
19/01/15 Teresa Cybulska
Spotkanie dwóch światów: dziecka ze staruszkami. Co robią staruszkowie? Uwielbiają Boga. Symeon widzi zagrożenie dla Dziecka. Matka dowiaduje się, że Dziecko jest przeznaczone na Znak, któremu sprzeciwiać się będą. Może kaznodzieja wyjaśniłby zdanie Kościoła na ten temat: Czy Maryja przy zwiastowaniu o tym wiedziała, czy też dopiero Symeon Jej to wyjaśnił?
Homilia do dorosłych
19/01/15 ks. Radosław Rychlik
Ulicami naszych miast płynie rzeka ludzi. Większość z nich podobna do siebie. Jednak czasem pojawia się osoba, która swym strojem wyróżnia się z otoczenia. Ten strój jest bardzo skromny, prosty i nie podlega nowym wymaganiom mody. Nie jest to strój oznaczający przynależność do jakiejś subkultury. Nie jest to agresywna manifestacja inności. Nie jest to wyraz buntu i odrzucenia prawa i obyczajów. Ten strój jest przypomnieniem innej, niewidzialnej rzeczywistości. Ten strój jest przypomnieniem, że życie człowieka nie może się zamknąć w ciągłej pogoni za pieniądzem, rozrywką i zabawą. Ten strój jest wyrzutem sumienia dla tych, którzy odrzucają Boga. Zakonny habit. Proste, skromne odzienie, a wciąż fascynuje, pociąga i jest przypomnieniem obecności Boga wśród ludzi.
19/01/15 ks. Tomasz Szałanda
Ofiarowanie dziecka Kiedyś podczas chrztu na pytanie: „O co prosicie Kościół Boży dla waszego dziecka?”, usłyszałem odpowiedź w formie pytania: „O zdrowie”? Więc kręcę głową, że nie o to chodzi. „O szczęście?”. – Mówię „nie”. A ich babcia, siedząca dwie ławki dalej, bez żadnego skrępowania, dobitnie i głośno podpowiada: „O chrzest, ciemniaki”. Ludzie w kościele ryczą ze śmiechu, speszeni rodzice i chrzestni zgodnie powtarzają za babcią: „o chrzest”, przy czym matka dziecka, szeptem mówi do mnie: „ale ksiądz podchwytliwe pytania zadaje”.
Homilia do dzieci
19/01/15
Dzisiaj święcimy gromnice. Tak wygląda gromnica. Czy ktoś potrafi mi powiedzieć, co to jest ta gromnica, do czego służy? (Ksiądz uzupełnia odpowiedzi dzieci). Gromnica – to taka właśnie duża, woskowa świeca, uroczyście poświęcona w kościele, 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, które nazywane jest także świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Gromnicę wkładano w dłoń umierającego, zapalano ją w czasie chrztu i Pierwszej Komunii Świętej. Stawiano ją w oknie w czasie burzy, gdyż miało to zabezpieczyć dom przed uderzeniami piorunów.