Polecamy
Josemaria Escriva. Przekroczyć marzenia
Pedro Casciaro
KSIĄŻKA
39,90 zł 34,00 zł

Środa Popielcowa

19/01/15
Między popiołem a sercem
19/01/15 Olaf Szczypiński
Dzisiejszy dzień kojarzy mi się z początkiem czasu, w którym w murach kościołów da się słyszeć poważne dźwięki Gorzkich żali. Czy środa popielcowa nie jest pierwszym wejściem w przepaść męki Chrystusowej? W tym dniu odżywa średniowieczne wezwanie memento mori. Czy przypominanie o śmierci nie jest paradoksem w dzisiejszej kulturze, która z jednej strony nazywana jest „kulturą śmierci”, a z drugiej robi wszystko, aby o niej zapomnieć, chociażby zmieniając jej znaczenie?
Homilia do dorosłych
19/01/15 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Popiół na głowę mamy Prawie w każdą niedzielę i święto Natalia szła z mamą do kościoła. Dzieci Natalii były już „na swoim”. Jej mąż odszedł do Pana, a ponieważ miała już „swoje lata”, to nie odczuwała potrzeby ponownego zamążpójścia. Wprawdzie sąsiadki doradzały, żeby sobie wzięła jakiegoś wdowca, aby nie była sama. Odpowiadała, że najpierw trzeba kogoś pokochać, aby się z nim wiązać. Poza tym wciąż kochała świętej pamięci męża i nie wyobrażała sobie, aby miała u boku kogoś innego. Po śmierci męża dzieliła więc razem z matką ból rozstania. Wspólna modlitwa dodawała im sił i jakoś sobie radziły. Od czasu do czasu odwiedzały ich dzieci i wszystko toczyło się zgodnie z wolą Bożą.
Homilia do dorosłych
19/01/15 ks. Maciej K. Kubiak
„Nawróćcie się do mnie całym swym sercem” – słyszymy w pierwszym czytaniu środy Popielcowej. Słowa proroka Joela korespondują ze słowami samego Jezusa, które towarzyszą nam w tym roku, jako myśl przewodnia programu duszpasterskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Nawrócenie to przylgnięcie całego naszego serca do Chrystusa i przyjęcie Jego Ewangelii. To zadanie jest zawsze aktualne: w Wielkim Poście, przez cały rok i przez całe życie.