OD REDAKCJI

Od redakcji

22/06/16 ks. Maciej K. Kubiak
Wakacyjne miesiące, lipiec i sierpień, kojarzą nam się przede wszystkim z wypoczynkiem. Dla wielu to jednak również czas wzmożonej aktywności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej. To czas pielgrzymek i rekolekcji, a w tym roku to przede wszystkim czas Światowych Dni Młodzieży i pielgrzymki do Polski papieża Franciszka. Czekamy na te wydarzenia z radością i ogromną nadzieją. Wielu z nas będzie w nich uczestniczyć wraz z młodzieżą.
 Wszyscy chcemy polecać to wydarzenie Panu Bogu, prosząc o dary Ducha Świętego dla Franciszka i wszystkich uczestników, o siły dla organizatorów i wolontariuszy, zaangażowanych w przebieg spotkania. W tym celu przygotowaliśmy materiały na adorację Najświętszego Sakramentu, które można wykorzystać w pierwszy czwartek miesiąca podczas tak zwanej Godziny Świętej, ale też przy każdej innej okazji albo na specjalnie zorganizowanym nabożeństwie w intencji Światowych Dni Młodzieży. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – te słowa Pana Jezusa papież Franciszek zaproponował jako hasło krakowskiego spotkania młodych. Bądźmy więc wszyscy miłosierni, abyśmy mogli doświadczyć miłosierdzia.
Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie będą jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń Roku Świętego Miłosierdzia. Warto jednak pamiętać, że w czasie tego roku papież Franciszek zaprasza do rozważania i przeżywania miłosierdzia różne grupy pielgrzymów. Trudno w tym miejscu nie wspomnieć jubileuszowego spotkania księży, które w pierwszych dniach czerwca odbyło się w Rzymie. Jego kulminacyjnym momentem była msza święta z papieżem Franciszkiem na placu Świętego Piotra, odprawiona w piątek, 2 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. „Dzisiaj kierujemy spojrzenie na dwa serca: Serce Dobrego Pasterza i nasze serce duszpasterzy” – mówił Franciszek. „Obchodząc Jubileusz Księży w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – dodał papież – jesteśmy wezwani, by postawić na serce, to znaczy na życie wewnętrzne, na najsilniejsze korzenie życia, centrum uczuć, jednym słowem na centrum osoby” – mówił Franciszek w homilii na mszy wieńczącej trzydniowe obchody. Franciszek przypomniał też, że Serce Dobrego Pasterza „jest samym miłosierdziem. Tu czuję pewność, że jestem akceptowany i zrozumiany takim, jakim jestem”. Papież przypomniał, że Jezus kocha nas „aż do końca” (J 13,1). „Wobec Serca Jezusa rodzi się fundamentalne pytanie naszego życia kapłańskiego: gdzie kieruje się moje serce? To pytanie, które my księża powinniśmy stawiać sobie wiele razy: codziennie, każdego tygodnia. Gdzie kieruje się moje serce? Nasza posługa jest często pełna różnorodnych inicjatyw, które wystawiają ją na wiele frontów: od katechezy po liturgię, działalność charytatywną, obowiązki duszpasterskie, a także administracyjne. Pośród wielu działań pozostaje pytanie: Gdzie jednak utkwione jest moje serce? Na co stawia, jakiego skarbu poszukuje? Bo, jak mówi Jezus, «gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje» (Mt 6,21). Wszyscy mamy słabości, także grzechy. Idźmy jednak do głębi, do korzenia. Gdzie jest korzeń naszych słabości, naszych grzechów, to znaczy gdzie jest właśnie ten «skarb», który oddala nas od Pana?” – mówił Franciszek. Papież zwrócił uwagę, że „Jezus miał tylko dwa skarby: Ojca i nas. Swoje dni spędzał na modlitwie do Ojca i na spotkaniach z ludźmi”. Także serce duszpasterza powinno znać tylko dwa kierunki, będąc skierowane na Boga i na ludzi.
Spróbujmy w czasie wakacyjnych miesięcy stawiać sobie jak najczęściej to pytanie: „gdzie kieruje się moje serce?”. Prośmy Ducha Świętego, abyśmy z Jego pomocą wciąż chcieli kierować nasze serca na Boga i na ludzi.
A co po wakacjach? Z nową nadzieją powrócimy do naszych duszpasterskich obowiązków. Jedną z pomocy, która pomoże nam w pracy z dziećmi będzie nowy całoroczny projekt z Owieczką. Każde dziecko uczestniczące w niedzielnej mszy świętej w parafiach, które skorzystają z naszej propozycji otrzyma obrazek z Owieczką. Sympatyczna Owieczka przypominać będzie dzieciom niedzielne słowo Boże i zachęcać do rozwiązywania zadań, które dzieci znajdą na odwrocie obrazka. Każdego miesiąca, dzieci zbierające owieczki wezmą udział w losowaniu atrakcyj­nych nagród, a na letnie wakacje 2017 roku Owieczka przygotuje dla nich niespodziankę. Uzupełnieniem tego projektu duszpasterskiego na cały rok szkolny 2016/2017 będą szkice krótkich homilii do dzieci, autorstwa ks. Andrzeja Muńko, które od września będą drukowane w „Bi­bliotece Kaznodziejskiej”. Więcej szczegółów na kolorowych stronach w tym wydaniu naszego czasopisma oraz w Internecie.
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.