Polecamy
Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Sugestia programowa

Przyszło do swojej własności…

25/12/16
Na długo przed Adwentem świat mediów sycił odbiorców kolędami, pastorałkami i kolędopodobnymi piosenkami. Teraz zaś, gdy my cieszymy się z narodzenia Pana, ów świat kolędowo zamilkł, jakby już wyczerpał repertuar stosownych melodii i słów. A przecież właśnie teraz na cały świat powinno rozlegać się „A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami”. Czyżby niechęć do chrześcijaństwa?
A może wynika to ze słabej znajomości naszej tradycji, literatury, bogactwa pieśni, liturgii? Tymczasem Słowo „przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli”. Nie poznali? Nie chcieli poznać? Wstydzili się? A może się bali?
„Gdy więc jeden anioł mówił z pasterzami, natychmiast pojawiło się mnóstwo aniołów, wołających tymi słowami: «Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli». To wydarzenie podaje nam naukę moralną, że gdy jeden brat mówi, poucza lub czyni jakikolwiek dobry czyn, zbiega się tłum ludzi, aby oddać chwałę Bogu, i stara się naśladować dobro, które widzi” (Anonim, IX w.). Homilię koncentrujemy na indywidualnym (osobistym) przyjęciu Słowa przez każdego ochrzczonego.
 
„Idźcie i głoście”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.