OD REDAKCJI

Od redakcji

22/12/15
Rozpoczynamy rok 2016. Chcemy żyć „nowym życiem w Chrystusie”. Przygotowujemy się do 1050. rocznicy chrztu Mieszka, pierwszego polskiego władcy. Trwa Rok Święty Miłosierdzia, który rozpoczęliśmy 8 grudnia minionego roku. W pierwszych dniach nowego roku radujemy się darem Syna Bożego, który przyszedł na ziemię, aby nas zbawić. Przed nami – w pierwszych dniach stycznia – Objawienie Pańskie i święto Chrztu Pańskiego, ale już w pierwszej połowie lutego rozpoczniemy Wielki Post, czyli okres przygotowania paschalnego. Jak przeżywać ten bogaty i różnorodny czas? Jak kształtować życie duszpasterskie Kościoła?
Odpowiedzią niech będą słowa papieża Franciszka, wypowiedziane przed modlitwą Anioł Pański w drugą niedzielę Adwentu, 6 grudnia 2015 roku: „Każdy z nas jest wezwany, aby pozwolić poznać Jezusa tym, którzy Go jeszcze nie znają. Ale nie jest to uprawianie prozelityzmu – to otwarcie drzwi. Biada mi, gdybym nie głosił Jezusa! (1 Kor 9,16) – twierdził Święty Paweł. Jeżeli Pan Jezus zmienił nam życie, i zmienia je za każdym razem, kiedy do Niego idziemy, jak możemy nie odczuwać pasji, aby zapoznać z Nim ludzi, których spotykamy w pracy, w szkole, w bloku, w szpitalu, w miejscach spotkań? Jeżeli spojrzymy wokół, znajdziemy osoby, które byłyby zdolne do rozpoczęcia albo rozpoczęcia na nowo drogi wiary, jeżeli spotkałyby chrześcijan zakochanych w Jezusie. Czyż nie powinniśmy i czy nie moglibyśmy być tymi chrześcijanami? Zostawiam wam pytanie: «Czy naprawdę jestem rozmiłowany w Jezusie? Czy jestem przekonany, że Jezus proponuje mi i daje mi zbawienie?». A jeśli jestem rozmiłowany, to muszę sprawić, aby był znany! Lecz musimy być odważni: wyrównywać góry pychy i rywalizacji, wypełniać przepaście wykopane przez obojętność i apatię, prostować ścieżki naszego lenistwa i naszych kompromisów”.
„Biblioteka Kaznodziejska”, jak zawsze, przygotowała materiały i pomoce do homilii i kazań, które mogą stać się źródłem inspiracji dla wszystkich naszych Czytelników. Już po raz drugi – wzorem ubiegłego roku – wraz z początkiem Wielkiego Postu chcemy zaproponować – wydane w osobnym zeszycie – rozważania Drogi krzyżowej (dla dorosłych i dla dzieci), które mogą być wykorzystane podczas piątkowych nabożeństw w naszych wspólnotach i parafiach (warto zwrócić uwagę na przygotowane z myślą o dzieciach kolorowe plansze z obrazkami do rozdawania po każdym nabożeństwie drogi krzyżowej – szczegóły na ulotkach dołączonych do tego numeru „Biblioteki Kaznodziejskiej”). W tym momencie chcemy podziękować wszystkim osobom – duchownym i świeckim – które uczestniczą w tworzeniu drukowanych na naszych łamach pomocy do homilii i kazań. Bez ich pracy i wysiłku nie byłoby tych wszystkich materiałów, które możemy zaproponować odbiorcom naszego miesięcznika. Dziękujemy też za zaufanie naszym Czytelnikom, zwłaszcza tym wszystkim, którzy na kolejny rok odnowili prenumeratę „Biblioteki Kaznodziejskiej” i są z nami od wielu lat, jak i tym, którzy dopiero poznają nasze czasopismo. Prosimy o uwagi, propozycje i sugestie, które pomogą nam przygotować kolejne materiały jeszcze lepiej i dostosować je do potrzeb duszpasterskich. Wszystkich chętnych zapraszamy też do współpracy z nami. Niech „Biblioteka Kaznodziejska” – jak mawiał wieloletni redaktor naszego miesięcznika, śp. ks. dr Zdzisław Grzegorski – wciąż pozostaje nowoczesnym forum głoszenia Ewangelii, w którym uczestniczą, zarówno duchowni, jak i świeccy.
Ksiądz profesor Michał Heller, którego nową książkę polecamy w dziale „Książki z Biblioteki – omówienia i recenzje”, uważa, że „głoszenie kazań to wielka sztuka i – jak to zawsze ma miejsce w uprawianiu sztuki – należy nieustannie mierzyć coraz wyżej”. Niech słowa wybitnego, polskiego naukowca, księdza i duszpasterza mobilizują nas wszystkich do mierzenia coraz wyżej, a „Biblioteka Kaznodziejska” niech pomaga w tym jak najskuteczniej.
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.