29 niedziela okresu zwykłego
Sugestia programowa

Prędko weźmie ich w obronę

16/10/16
Młodzież chętnie śpiewa pieśni, wykonując przy tym określone gesty. W jednej z religijnych piosenek są takie słowa: „Podnieśmy wszyscy nasze serca, podnieśmy wszyscy nasze dłonie, stawajmy przed obliczem Pana, wielbiąc Go…” – w tym momencie młodzi charakterystycznie wznoszą swe dłonie ku górze. Podobni są wtedy do Mojżesza, Aarona i Chura.
Wprawdzie nie chodzi tu o jakąś walkę, lecz o to, aby oddać chwałę Bogu. Gest podniesionych rąk wykonuje prezbiter modlący się do Boga w imieniu wiernych.
O skutecznej i wytrwałej modlitwie poucza nas Jezus w przypowieści o wdowie i sędzi. Podczas modlitwy powinniśmy być szczerzy, pełni zaufania. „Ten, kto choruje, poddany jest lekarzowi. Miałbyś ochotę prosić lekarza, aby ci pozwolił na świeże owoce lub napić się kielicha wina? Nikt ci nie przeszkadza prosić: może ci nie zaszkodzi, lub nawet, wręcz przeciwnie, przyda się. Nie wahaj się prosić: proś i nie zwlekaj, ale nie martw się, jeśli nie otrzymasz. Jeśli tak się ma sprawa z lekarzem twego ciała, to o ileż bardziej z Bogiem – Lekarzem, Stworzycielem, Odnowicielem ciała i duszy” (św. Augustyn).