Wszystkich Świętych
Homilia do dzieci

W trosce o wieczność

01/11/17 Danuta Szelejewska
Słowa Pana Jezusa z Kazania na górze to niezawodna recepta na szczęście. Uznane za kodeks moralności chrześcijańskiej, zachęcają do bezwzględnego ich przestrzegania. Warto pamiętać, że praktyczna realizacja błogosławieństw, to zwykła, szara codzienność, wymagająca od chrześcijanina gotowości do pełnienia woli Bożej. Martwić się nie musimy. Chrystus Eucharystyczny pomoże nam pokonać przeciwności. Przyjmujmy Go jak najczęściej w Komunii Świętej. Wraz z Nim podołamy trudnym wymaganiom.
Był sobie kiedyś dobry człowiek – taki, co to nawet muszki nie potrąci. Sam cieszył się życiem i szanował każde stworzenie. I oto przyleciał do niego komar, siadł na ręce, aby napić się krwi. Dobry człowiek poczuł wprawdzie ukłucie, ale pomyślał: - biedny, mały komarek, niech przynajmniej raz będzie syty. Komar napił się, ile mógł i odfrunął wdzięcznie falując skrzydełkami. Był tak szczęśliwy i radosny, że rozpowiadał wszystkim naokoło o dobrym człowieku i jego smacznej posoce. Za parę godzin niebo pociemniało od komarów, które koniecznie chciały zobaczyć dobrego człowieka i skosztować jego krzepiącego napoju. I zaczęły dobierać się do dobrego człowieka: kłuć i kłuć, pić i pić, ale żaden z nich nie mógł się nasycić, bo ich było zbyt dużo jak na jedyne pięć litrów ludzkiego krwioobiegu. W ten sposób dobry człowiek przelał swoją krew w owadzie odwłoki, ani na moment nie przypuszczając, że głupio i źle zrobił, odłączając dobroć od rozumu (por. K. Wójtowicz, O dobrym człowieku).
 
Tęsknota za niebem
Chrystus nie chce, by komukolwiek z nas stała się krzywda. A o nią przecież tak łatwo. W dzisiejszym świecie, kiedy na każdym kroku czają się złudne pokusy, bez problemu można im ulec. Powołanie Pana jest inne. Do każdego z nas skierowane zostały słowa, które usłyszeliśmy w dzisiejszej ewangelii: „Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was” (Mt 5, 11). W pierwszym momencie można się nawet oburzyć, któż bowiem dobrowolnie i bez szemrania zgodzi się na takie traktowanie? Wystarczy jednak wsłuchać się w melodię dalszych słów Mistrza i przyjąć za pewnik obietnicę wiecznego szczęścia: „Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie” (Mt 5, 12a). Taka perspektywa sprawia ogromną radość.
Za niebem z pewnością tęskni każdy chrześcijanin. Potwierdzeniem naszego wiecznego przeznaczenia jest wyznanie autora Apokalipsy: „Ci przyodziani w białe szaty (…), to ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili” (Ap 7, 13-14). To właśnie o nas jest mowa. Za wszystkich ludzi Chrystus przelał krew na krzyżu. Uczynił to z miłości do człowieka, bowiem zależy Mu na każdym z nas. Nie musimy więc mieć najmniejszych nawet wątpliwości, że właśnie tam jest nasze miejsce. Więcej argumentów szukać nie trzeba. Wystarczy się tylko postarać, a osiągniemy cel. Skorzystajmy z propozycji Świętego Jana, który w swoim Liście zapewnia: „Każdy zaś, kto pokłada w Nim tę nadzieję, uświęca się podobnie jak On jest święty” (1 J 3, 3). Mając świadomość zadań i przywilejów wynikających z faktu dziecięctwa Bożego, wytrwale dążmy do tego, co w górze. Cieszmy się, że w chwili chrztu zostaliśmy włączeni we wspólnotę Kościoła.
 
Szczęście w codzienności
Słowa Pana Jezusa z Kazania na górze to niezawodna recepta na szczęście. Uznane za kodeks moralności chrześcijańskiej, zachęcają do bezwzględnego ich przestrzegania. Warto pamiętać, że praktyczna realizacja błogosławieństw, to zwykła, szara codzienność, wymagająca od chrześcijanina gotowości do pełnienia woli Bożej. Martwić się nie musimy. Chrystus Eucharystyczny pomoże nam pokonać przeciwności. Przyjmujmy Go jak najczęściej w Komunii Świętej. Wraz z Nim podołamy trudnym wymaganiom. Bądźmy dobrzy dla innych, jednak strzeżmy się postawy człowieka pokłutego przez komary. Niech nie zabraknie w naszym życiu mądrości. Nie zapominajmy, że mądry człowiek cieszy się umiejętnością łączenia serca z rozumem. Mądry człowiek doskonale wie, że dobroć przynosi owoce i nie zawaha się, gdy do głosu dochodzi serce.
 
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.