Polecamy

24 niedziela okresu zwykłego

Sugestia programowa
17/09/17 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Ile razy można darować komuś głupotę? Jeśli nic strasznego się nie stało, to można wiele... Ileż razy można darować czyjeś pomyłki? Jeśli nie doprowadziły one do poważnych strat, to można je darować; ale ile razy...? Ile razy można darować zdradę, na przykład w miłości małżeńskiej?
Homilia do dorosłych
17/09/17 Iwona, Andrzej Tomaszewscy
Dłużnik prosił o przedłużenie terminu zwrotu, a tymczasem… cały dług został mu darowany. Chyba nie dosłyszał, bo próbował wyegzekwować z kolei od swojego dłużnika oddanie pożyczki. Wydaje się, że w homilii warto skupić się na sytuacji tego pierwszego dłużnika, bo sami jesteśmy do niego podobni: - Ile mu darowano? - Dlaczego próbował „uciułać” tę kwotę?
Homilia do dorosłych
17/09/17 ks. Maciej Szczepaniak
Dzisiejszej niedzieli powraca w liturgii słowa temat darowania win i przeba- czenia bliźniemu. Nawet wskazówki Syracydesa, pomimo surowości Starego Testamentu („oko za oko, ząb za ząb, ręka za rękę, (…) siniec za siniec”, Wj 21, 24) przypomniały nam, że człowiek powinien zaniechać nienawiści, gniewu, zemsty. Argument mędrca jest czytelny i łatwy do zapamiętania: człowiek sam jest grzeszny i musi liczyć na miłosierdzie Boże; każdy, kto chce odpuszczenia własnych grzechów, musi najpierw odpuścić winę bliźniemu. Nasz czas jest krótki – „pamiętaj na ostatnie rzeczy i przestań nienawidzić”.
Homilia do dorosłych
01/09/17 ks. Wojciech Nowicki
Ewangelia zachęca nas dzisiaj nie tylko do gotowości przebaczenia naszym winowajcom, ale także do tego, by przy doznawanych krzywdach się nie zatrzymywać, nie rozdrapywać ran, nie liczyć wzajemnych urazów, ale raczej żyć dobrą nowiną we właściwym tego słowa znaczeniu. W pewnym sensie pisze o tym papież Franciszek w orędziu na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy w trzecią niedzielę września.
Homilia do młodzieży
17/09/17 ks. Artur Filipiak
Jeden z moich profesorów od Pisma Świętego przekonywał, by nie ulegać pokusie przeliczania na współczesne pieniądze kwot, które pojawiają się w opowiadaniach Jezusa. Wydaje się jednak, że w przypadku dzisiejszej przypowieści takie przelicze- nie będzie uzasadnione. Jezus używa tu bowiem sum, które musiały oddziaływać na wyobraźnię Jego słuchaczy. Dziesięć tysięcy talentów - sto denarów. Ogromny kontrast. Ale nam te liczby niewiele mówią. Spróbujmy zatem: dziesięć tysięcy talentów to - w zależności od przelicznika - trzy do czterech miliardów dzisiejszych dolarów...
Homilia do dzieci
17/09/17 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Zwracamy szczególną uwagę na biblijną wymowę liczb 7 i 77. Wraz z dziećmi zastanawiamy się nad tajemnicą pytania: Ile razy mam przebaczyć? Siedem razy – często, wiele razy; siedemdziesiąt siedem razy – bez końca, stale, zawsze. Często pojawiająca się liczba „siedem” utkwi w umyśle i sercu słuchaczy.