13 niedziela okresu zwykłego
Sugestia programowa

Moc Ducha ożywia serca wierzących

01/07/18 ks. Stanisław Dyk
(…) Ważnym zadaniem homilisty jest pobudzanie uczestników zgromadzenia liturgicznego do wiary w Chrystusa obecnego w Eucharystii. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że wierni mogą zachować się podobnie jak ewangeliczny tłum, który „szedł za Jezusem i zewsząd Go ściskał”, ale robił to bez wiary.
Rozpoznanie misterium Chrystusa obecnego w obrzędach liturgicznych: Eucharystia to „dotykanie” Pana w Duchu Świętym. To „tu i teraz” działa Jezus Chrystus, który w wydarzeniu Paschy śmierć zwyciężył. To teraz ci wszyscy, którzy czują, że wycieka z nich życie i nie zaznają miłości, mogą wejść w komunię ze zmartwychwstałym Chrystusem, przez którego w Duchu Świętym Ojciec – „prawdziwe i rzeczywiste życie […] udziela wszystkim, jakby ze źródła […], niebieskich darów” (św. Cyryl Jerozolimski).
(…) Ważnym zadaniem homilisty jest pobudzanie uczestników zgromadzenia liturgicznego do wiary w Chrystusa obecnego w Eucharystii. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że wierni mogą zachować się podobnie jak ewangeliczny tłum, który „szedł za Jezusem i zewsząd Go ściskał”, ale robił to bez wiary. Tylko przez wiarę uczestnicy Eucharystii mogą doświadczyć zbawienia – tylko wtedy „moc [Ducha] wyjdzie z Jezusa”, aby ich uzdrowić.
 
 
„Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce 2017/2018
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.