4. tydzień Adwentu
Homilia do dzieci

Dar umiejętności (24 XII)

24/12/18 ks. Łukasz Bąbelek
Ostatnie spotkanie na roratach to doskonała okazja, by powiedzieć dzieciom jak przekazywać i dzielić się tym wszystkim, co otrzymaliśmy od Ducha Świętego.
Słowo dnia
„Zachariasz, ojciec Jana, został napełniony Duchem Świętym i zaczął prorokować” (Łk  1, 67). Ewangelia zachęca nas do dzielenia się naszą wiarą z innymi. Prorok to ten, który dzieli się z innymi słowem Bożym i własną wiarą.
 
Opowiadanie
Ogrodnik Bazyli bardzo cieszył się, że tak wiele osób poznaje Jezusa. Często w ogrodzie słychać modlitwy, czasami ciche szepty, czasami głośne wołanie. Czasami słychać płacz, a czasami radosny śmiech uwielbienia. Pomyślał sobie, że to wspaniałe jak wiele osób modli się. Ale z drugiej strony, czy potrafią dzielić się tym doświadczeniem wiary. Nagle w ogrodzie zauważył jednego z wielkich proroków. To jest człowiek, który potrafił dzielić się wiarą. Ludzie go słuchali, zmieniali swoje życie, gdy głosił słowo Boże. Kiedyś słyszał, że prorocy posiadają specjalny dar – umiejętność. Gdybym i ja także potrafił w taki sposób dzielić się wiarą, pomyślał. Poczuł nagle znajomy powiew i poczuł w sercu odpowiedź Ducha, przecież ciągle się nią dzielisz, drogi Bazyli!
 
Sugestie do homilii
Dzisiaj wigilia, dzień kiedy razem z naszymi bliskimi będziemy czekać na narodzenie Jezusa. Kończy się nasza droga owoców i darów Ducha Świętego. Ewangelia opowiada o proroku Zachariaszu, który uwielbiał Boga za narodzenie swojego syna Jana Chrzciciela. Kim jest prorok? (jest to człowiek, który słucha Boga, opowiada ludziom o Nim, mówi co stanie się w przyszłości). Najwięcej proroków znajdujemy w Starym Testamencie. Ale wśród nas także są prorocy. I my także możemy nim być, kiedy dzielimy się naszą wiarą. Duch Święty daje nam na to różne sposoby przez dar umiejętności. W jaki sposób możemy dzielić się naszą wiarą? (pomoc, rozmowa, modlitwa). Zachariasz podpowiada nam jak jeszcze mamy patrzeć na Boga. On Boga uwielbia. My też powinniśmy o tej modlitwie pamiętać. Możemy wielbić Boga przez śpiewanie, naszą radość, wzniesione ręce, ale także przez miłość do drugiego człowieka. Dzisiaj wigilia, dzień w którym powinniśmy podzielić się z naszymi bliskimi dobrymi owocami i darami Ducha Świętego, i być dla innych, jak prorocy, którzy ciągle się Nim dzielą z innymi.
 
Zadanie
Opowiem moim bliskim, jakie owoce i dary Ducha Świętego poznałem podczas rorat.
 
Modlitwa
Duchu Święty, prosimy o dar umiejętności, abyśmy umieli dzielić się z innymi ludźmi naszą wiarą. Prosimy, abyśmy byli jak prorocy, którzy nie bali się mówić o Panu Bogu. Duchu Święty, Duchu umiejętności, przyjdź do naszych serc.
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.