Polecamy

Homilie okolicznościowe

01/11/18 ks. Maciej Kubiak
HOMILIA NA CMENTARZU ⦁ 1 LISTOPADA Dziś, w tym jedynym w swojej wymowie i swoim wyrazie dniu, gromadzimy się przy grobach naszych kochanych i bliskich. Staje przed nami ich życie, ale także… ich śmierć.
02/11/18 Anna Lipczyńska
WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH ⦁ 2 LISTOPADA Mamy wybór Poniżej publikujemy „sugestie słuchacza”, które mogą pomóc w przygotowaniu homilii na Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
02/11/18 ks. Zbigniew Kosik
Wymowne spojrzenie tych, których nie ma, przebija się poprzez ból naszego rozstania z nimi; otwierają oni niejako okno miłości, aby przez nie spojrzeć na nas stamtąd – od strony wieczności. Czując ich spojrzenie odwzajemniamy modlitwą, komunią świętą, patrząc na nich – od strony doczesności.
02/11/18 ks. Piotr Śliżewski
W tym dniu, kiedy jeszcze mocniej niż zwykle cały czyściec woła do wiernych Kościoła, by zainterweniowali w ich sprawie, przemyślmy, co możemy zrobić, by nie skończyło się tylko na zdawkowym komentarzu: trzeba się modlić za zmarłych. Oprócz wielu różańców, koronek do Bożego Miłosierdzia i postów o chlebie i wodzie w intencji zmarłych, pomyślmy także o możliwości uzyskania dla naszych zmarłych odpustów zupełnych. Rozumiemy przez nie ogromny duchowy dar uwolnienia od kary doczesnej należnej za grzechy.
02/11/18 ks. Stanisław Szulc
Jakże inne i bogatsze spojrzenie na nieśmiertelność daje nam dziś Chrystus, gdy wspominamy, jak co roku wszystkich wiernych zmarłych. Pewnie wielu z nas, idzie dziś do kościołów i na cmentarze świeżo po stracie kogoś bliskiego, i może wolelibyśmy, by taka tabletka na nieśmiertelność powstała. Śmierć nigdy nie przychodzi we właściwym momencie, a nawet jeśli jesteśmy na nią przygotowani, to wydaje się ostateczna i nieodwołalna. Tak jest tylko w naszym ziemskim wymiarze. Jezus bowiem, poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie, odwołał śmierć.