Polecamy
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł

Środa Popielcowa

Sugestia programowa
14/02/18 ks. Stanisław Dyk
Wielki Post jest czasem, w którym Kościół poprzez wiarę i nawrócenie uczestniczy w misterium Chrystusa, który dla nas czyni doświadczenie na pustyni, pości, zwycięża pokusy, wybierając drogę mesjańskiego sługi pokornego i cierpiącego aż po krzyż. Chrystus wydaje się za Kościół, uświęca go i przemienia, a Kościół ze swej strony pozwala się formować Chrystusowi i w ten sposób duchowo zmartwychwstaje.
Homilia do dorosłych
14/02/18 Szymon Bojdo
Prorok Joel wprowadza we mnie dziś następującą wątpliwość: czy muszę zasłużyć sobie na litość Boga? Co prawda prorok odrzuca zewnętrzne objawy nawrócenia, mówi, że nie musimy rozdzierać swoich szat, ale jednak pisze z pewną niepewnością: Kto wie? Jest w nas pokusa, by zasłużyć sobie na Bożą miłość, żeby czas postu wykorzystać na pielęgnowanie zewnętrznych objawów pobożności. Ale czy zmieniają się nasze serca?
Homilia do dorosłych
14/02/18 ks. Rafał Kowalski
Dziś w homilii powiemy sobie słów kilka o bardzo poważnym zabiegu z punktu widzenia medycznego, jakim jest operacja na otwartym sercu. Nie wiem czy są wśród nas pracownicy służby zdrowia, ale myślę, że nie trzeba kończyć medycyny, żeby mieć świadomość powagi takiej operacji. Instynktownie czujemy jak ważnym organem w naszym ciele jest serce i jak ważną pełni funkcję. Sama diagnoza „wada serca” brzmi co najmniej groźnie, żeby nie powiedzieć jak wyrok. Człowiek, który dowiaduje się, że ma chore serce wie jedno, że jego życie musi się zmienić.
Homilia do dorosłych
14/02/18 Michał Piotr Gniadek
Tegoroczny Wielki Post, rozpoczynający się liturgicznymi obrzędami Środy Popielcowej, może bardziej niż kiedykolwiek pokrzyżować nasze plany. Przecież data 14 lutego kojarzy się ze zgoła innymi obchodami, nad którymi pracują sztaby ludzi zaangażowanych w marketing i reklamę. Co tu zrobić w tej sytuacji? Jak pogodzić walentynkową czerwień serc i kwiatów z szarością popiołu, którym będą posypane nasze głowy? Znowu katolicy muszą udać się na swoje smutne praktyki, podczas gdy inni mają okazję do tego, by bawić się w najlepsze.
Homilia do dorosłych
14/02/18 ks. Marek Piedziewicz
Na co dzień żyjemy w różnych wspólnotach. Tworzymy rodziny, osiedla, wsie, miasta, naród. W każdej z tych społeczności możemy doznać dobra i rozwijać się. Wszystkie jednak są obciążone naszą słabością, błędami, grzechami. Mówi się wręcz o grzechu społecznym. Choć popełnienie zła jest indywidualną decyzją człowieka, to jej skutki mają często wymiar społeczny. Tak jest chociażby z problemem łapówek, ogromną liczbą rozwodów czy plagą alkoholizmu. Przyzwolenie na zło tworzy chore normy społeczne, błędne przyzwyczajenia i niszczy sumienia.
Homilia do dzieci
14/02/18 ks. Marcin Stanisławski
Ile mamy okazji do duchowych treningów! Wielki Post jest właśnie takim czasem! Zachęcam wszystkich tu obecnych, abyśmy dobrze go wykorzystali, abyśmy sięgali po te dzisiejsze wskazówki Pana Jezusa, abyśmy wszyscy mogli przez ten czas nabrać duchowych sił.