Polecamy

15 niedziela okresu zwykłego

14/07/19
Chrześcijanin jest uważny, wrażliwy i hojny wobec cierpień i potrzeb bliźniego
14/07/19 Teresa Zatryb
Co się z nami stało?
Homilia do dorosłych
14/07/19 ks. Jacek Zjawin
Ewangelia o miłosiernym Samarytaninie nie jest moralitetem o „byciu dobrym człowiekiem”. Miłosierny to ten kto okazuje miłość temu, kto na nią nie zasługuje. Miłosierny Samarytanin pokazuje, że można przełamać historyczno-religijne stereotypy. Pobity i leżący w kałuży krwi pobożny Żyd, który wraca ze świątyni jerozolimskiej, od swoich współziomków (kapłana i lewity) nie otrzymuje najmniejszej nawet pomocy. Od Samarytanina, z którym mógłby prowadzić spór o czystość wiary w Jednego Boga, otrzymuje pomoc w ilości i formie całkowicie niespodziewanej.
Homilia do dorosłych
14/07/19 ks. Piotr Śliżewski
Samarytanin „wzruszył się głęboko” – pokazuje to, że do prawidłowej miłości potrzeba przejęcia się czyimś losem. Nie wystarczy tylko zareagować. Aby kochać, trzeba wręcz współodczuwać. Poczuć jakby się samemu leżało przy drodze i umierało z bólu. Następnie Ewangelista zanotuje, że Samarytanin „podszedł do niego i opatrzył mu rany”. Nie da rady dobrze pomóc, gdy nie zbliżymy się do kogoś. Nie sposób z wysokości drogi rozwiązywać problemu. Trzeba przerwać podróż i podejść bliżej. Zobaczyć cierpienie z czyjejś perspektywy.
Homilia do dzieci
14/07/19 ks. Grzegorz Świecarz
Kiedy przychodzimy do kratek konfesjonału, jesteśmy pełni obaw, budzą się w nas różne emocje. Ale trzeba w tym momencie przypomnieć sobie obraz Jezusa Miłosiernego. Ma On w kierunku każdego z nas wyciągniętą lewą rękę i stopę. To znak, że Jezus jest nieustannie gotowy do tego, aby poszukiwać ludzi, którzy się od niego odwrócili. Jezus nie zraża się naszymi grzechami, tym, że człowiek odwraca się od Jego miłości.