1. tydzień Adwentu
Homilia do dzieci

Adwent, czyli przyjście (2 XII)

02/12/19 ks. Maciej K. Kubiak
Celem homilii jest wprowadzenie najmłodszych uczestników tegorocznych rorat w tematykę, którą będziemy podejmować każdego dnia Adwentu. Nawiązuje ona do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2019/2020, zatytułowanego „Wielka tajemnica wiary” i skupiającego się na tajemnicy Eucharystii. W czasie tegorocznych rorat chcemy zrozumieć tajemnicę przyjścia Pana Jezusa – tego, które się już dokonało i które wspominamy w święta Bożego Narodzenia, tego, które się dokona i na które czekamy wraz z całym Kościołem oraz tego, które dokonuje się nieustannie w każdej Mszy Świętej.
Cel homilii
Chcemy zrozumieć, że w każdej Eucharystii Pan Jezus przychodzi, aby nas uzdrowić. Tegoroczne roraty mają nam pomóc zrozumieć tajemnicę przyjścia Pana Jezusa i poszczególne części Mszy Świętej – od obrzędów wstępnych do liturgii słowa. By tak się stało potrzebujemy wiary, podobnej do wiary setnika, którą pochwalił Pan Jezus.
 
Słowo dnia
Słowem-kluczem tego dnia jest „przyjście”; nawiązuje ono do Ewangelii dnia (Mt 8, 5-11), w której Jezus mówi do setnika: „Przyjdę i uzdrowię”.
 
Obrazek
Dzieci otrzymują obrazek – pierwszy do wklejenia w naszej Księdze Tajemnic – na którym widać Pana Jezusa rozmawiającego z setnikiem. Nad setnikiem napis: „Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany      i bardzo cierpi”; Pan Jezus odpowiada: „Przyjdę i uzdrowię go”.
 
Sugestie do homilii
Cieszymy się wszyscy, że od wczoraj trwa Adwent. To radosny czas oczekiwania. Ale słowo „Adwent” nie oznacza oczekiwania, czekania, ale przyjście, przychodzenie (można wyjaśnić pochodzenie słowa z języka łacińskiego: adventus). Ten czas (okres liturgiczny) jest radosny właśnie dlatego, że Pan Jezus już przyszedł (narodził się w Betlejem) i wciąż do nas przychodzi. Przychodzi w różny sposób. Jaki? (rozmowa z dziećmi).
W znalezieniu odpowiedzi pomaga nam Ewangelia. Dzisiaj słyszeliśmy o rzymskim setniku (dowódcy oddziału wojskowego, składającego się ze stu żołnierzy), którego sługa zachorował (był sparaliżowany) i bardzo cierpiał. Pan Jezus obiecał, że przyjdzie i uzdrowi go. Setnik odpowiedział słowami które dobrze znamy: „Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie”. Skąd znamy te słowa? Co one nam przypominają? (rozmowa z dziećmi). W czasie tegorocznego Adwentu będziemy sobie przypominać, że Pan Jezus przychodzi do nas w każdej Mszy Świętej. Niektórzy tak mocno przeżywają przygotowania do Bożego Narodzenia, że zapominają o tym codziennym, możemy powiedzieć „zwyczajnym” przychodzeniu Jezusa. Słowa setnika, które słusznie kojarzymy ze Mszą Świętą mają nam przypomnieć o przychodzeniu Pana Jezusa nie tylko raz w roku, ale codziennie, w każdej Mszy Świętej. By o tym pamiętać i dostrzec Pana Jezusa w każdej mszy trzeba spełnić jeden bardzo ważny warunek. Jaki? Przypomnijmy sobie, za co Pan Jezus pochwalił setnika? Jezus powie- dział: „U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary”. (Rozmowa z dziećmi). Czy my wierzymy, że Pan Jezus przychodzi w każdej mszy?
Czy wierzymy, że i nas może uzdrowić?
Tegoroczny Adwent i roraty mają umocnić naszą wiarę i pomóc przeżywać każdą Mszę Świętą jako spotkanie z Jezusem, który przy- chodzi i nas uzdrawia. Jego przyjście (przychodzenie) jest tajemnicą. Jego obecność jest tajemnicą. Każda Msza Święta jest tajemnicą. Po przeistoczeniu mówimy „Oto wielka tajemnica wiary”, dlatego w tym roku w Adwencie będą nam towarzyszyć słowa „Wielka tajemnica wiary” (możemy pokazać baner z adwentowym hasłem i „Księgę Tajemnic”, do której dzieci będą wklejać obrazki). Księga tajemnic, którą będziemy uzupełniać każdego dnia ma nas przybliżyć do zrozumienia tej wielkiej tajemnicy naszej wiary.

Arka Noego śpiewa na swoich koncertach wiele piosenek. Refren jednej z nich jest krótką i prostą modlitwą, którą chcemy uczynić naszą – dzisiaj, na pierwszych roratach – i prosić o wiarę, która pozwoli nam, jak setnikowi, przyjąć Jezusa i spotykać Go w każdej Mszy Świętej:
Daj mi trochę wiary,
A przeszkody wszystkie pokonamy Daj mi trochę wiary,
(Daj mi trochę wiary, a przeszkody pokonamy) Daj mi trochę wiary,
A przeszkody wszystkie pokonamy Daj mi trochę wiary,
Ooooo.
Powtórzmy (lub zaśpiewajmy) wszyscy razem: „Daj mi trochę wiary!”.

Zadanie
Pomyśl dzisiaj wieczorem o tym, co powiesz Panu Jezusowi, gdy przyjdziesz na kolejną Mszę Świętą, np. na jutrzejsze roraty.
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.