4. tydzień Adwentu
Homilia do dzieci

Zbawca nadchodzi (23 XII)

23/12/19 ks. Maciej K. Kubiak
Celem homilii jest przygotowanie słuchaczy na spotkanie ze Zbawicielem, który jest już bardzo blisko. Podsumowujemy roraty i podkreślamy, że ten sam Jezus, który narodził się w Betlejem, rodzi się dla nas w każdej Mszy Świętej.
Cel homilii
We Mszy Świętej spotykamy naszego Zbawcę! Warto podziękować na koniec za udział w roratach oraz odczytać hasło ułożone z liter znalezionych na obrazkach, które dzieci otrzymywały każdego dnia.
 
Słowo dnia
Słowem-kluczem jest dzisiaj „Zbawca”. Nasz Zbawiciel nadchodzi, jest już bardzo blisko.
 
Obrazek
Na ostatnim obrazku naszej Księgi Tajemnic: Maryja z Józefem na osiołku w drodze do Betlejem. Boże Narodzenie jest już tak blisko…
 
Sugestie do homilii
Ksiądz Jan Twardowski w wierszu „Taki mały” pisze:
Grudzień choinka osioł zaszczycony wół zarozumiały
tylko Bóg się nie wstydzi że jest taki mały.
Bóg taki mały, bo przychodzi jako dziecko, małe niemowlę. Łatwo Go nie zauważyć, nie rozpoznać. Ale to właśnie to Małe Dziecko jest naszym Zbawicielem!
Przez cały Adwent uczyliśmy się dostrzegać Jego obecność – czasami bardzo niepozorną, delikatną, ukrytą – we Mszy Świętej. W każdej Eucharystii nasz Zbawca przychodzi do nas. Psalmista nas zachęca dzisiaj:
„Podnieście głowy, bo Zbawca nadchodzi”. Gdy mamy spuszczoną głowę, patrzymy w ziemię, a nie w górę, nie przed siebie, możemy nie zauważyć, że On przychodzi. Dlatego trzeba podnieść głowę, otworzyć oczy! Pod- niesiona głowa świadczy też o tym, że się nie boimy – nie musimy się bać, bo Pan Jezus jest blisko i chce nas zbawić. Nie boimy się, bo dzięki Jezusowi i Jego przyjściu, mimo naszych grzechów, jesteśmy zbawieni.
Przez cały Adwent i roraty towarzyszyły nam piosenki – te mniej czy bardziej znane – Arki Noego czy Promyczków Dobra i inne. Na koniec jeszcze jedna, dzisiaj jeszcze raz z repertuaru Arki Noego:

Chcemy cię uwielbiać Tak jak małe dzieci Które nie potrafią Jeszcze nic powiedzieć A gu gu a gu gu a gu gu a gua gu a gu guuu !
A to nasze gu gu Boże ty rozumiesz
Małe modli się najlepiej Duże modli się jak umie A gu gu…
Namów swoją mamę Namów tatę swego
Niech spróbują tak jak dzieci Modlić się do niego
Niech spróbują tak jak dzieci Modlić się do niego
A gu gu…
Jezus Zbawiciel jest małym dzieckiem, przychodzi taki mały i niepozorny. I my stańmy się jak dzieci i tak jak potrafimy, módlmy się do Niego. On nas na pewno zrozumie. Przychodźmy na Mszę Świętą, by tutaj się z Nim spotkać i razem z całą wspólnotą, z naszymi siostrami i braćmi, modlić się do Niego. Życzę Wam wszystkim, żebyście spotkali Pana Jezusa w czasie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i byście spotykali Go jak najczęściej tutaj, przychodząc na Mszę Świętą! Do zobaczenia przy żłóbku i przy ołtarzu!
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.