4 niedziela okresu zwykłego
Sugestia programowa

Każdy ochrzczony i bierzmowany został „poświęcony […] i ustanowiony prorokiem”

03/02/19 ks. Stanisław Dyk
Wskazanie na życie chrześcijanina przemienionego przez Ducha Świętego: Wierzący w mocy Ducha spełnia zadanie proroka w swej codzienności. Czyni to przez słowo i przykład życia (por. KK 35; KKK 905). Warto to podkreślić właśnie w tym roku, w którym odnawiamy łaskę sakramentu bierzmowania, kiedy to jeszcze mocniej zostaliśmy włączeni w misję Jezusa – Proroka.
Przykład Jezusa pokazuje, że misję tę należy realizować pośród „swoich”, którzy tak jak mieszkańcy Nazaretu nie widzą w swoim życiu „znaków” obecności Boga, chcą „znaków” doświadczalnych i namacalnych i nie potrafią zawierzyć Bożemu słowu. Chrześcijanin zatem ukazuje swoim braciom, że Bóg działa w jego życiu, pomimo tego że nadal istnieje zło i wydaje się, że to ono panuje nad światem. Prorocka misja chrześcijanina to także obnażanie i wskazywanie na sytuacje ciemności, które są przestrzeniami życia bez Boga (warto, aby duszpasterz w tym miejscu wskazał takie przestrzenie w jego środowisku parafialnym). (…) Nigdy nie należy się lękać dawania świadectwa wierze, gdyż słowo, które głosimy, jest „słowem pełnym łaski”, czyli słowem, które staje się rzeczywistością, które się sprawdza. Dlatego nawet jeżeli głoszenie Ewangelii staje się chwilą rozpaczy i  przymnaża nieprzyjaciół, nie ma powodów do paniki, bowiem ten, kto słucha Boga, wstydu i lęku nie dozna.
 
„W mocy Bożego Ducha”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce 2018/2019
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.