7 niedziela okresu zwykłego
Sugestia programowa

Chrześcijanin uzdrowiony przez Ducha Świętego świadczy miłosierdzie swym nieprzyjaciołom

24/02/19 ks. Stanisław Dyk
Wskazanie na życie chrześcijanina przemienionego przez Ducha Świętego: Wierzący w Eucharystii zaczerpnął Bożej miłości i miłosierdzia. Teraz, upodobniony do Chrystusa, może dawać świadectwo chrześcijańskiego przebaczenia. Chrześcijanin poruszony przez Ducha okazuje miłosierdzie swym nieprzyjaciołom.
Miłosierdzie to angażuje całą osobę, stąd Ewangelia mówi o miłowaniu, czynieniu dobrze, błogosławieniu i modlitwie za   prześladowców. Nie chodzi więc tylko o jakieś opanowanie negatywnych, zewnętrznych reakcji. Chodzi o postawę miłości, która z nieprzyjaciela czyni naszego brata, o uczynienie ze swego życia daru dla drugiej osoby, kimkolwiek by ona była. Temat ten został ukazany także w pierwszym czytaniu z Księgi Samuela, które opowiada o Dawidzie przebaczającym swemu prześladowcy Saulowi. Dzida, którą Dawid wykrada Saulowi, posiada znaczenie symboliczne, ponieważ właśnie tą bronią Saul próbował dwa razy zabić Dawida (zob. 1 Sm 18, 10-11; 19, 10). Przemocy Saula przeciwstawione zostało zatem miłosierdzie Dawida.
 
„W mocy Bożego Ducha”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce 2018/2019
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.