22 niedziela okresu zwykłego
Sugestia programowa

Chrystus zaprasza na ucztę Eucharystii i uzdrawia z pychy

01/09/19 ks. Stanisław Dyk
Rozpoznanie misterium Chrystusa obecnego w obrzędach liturgicznych: Chrześcijanin ma pójść za Jezusem drogą „ciasnych drzwi”, drogą cichości i pokory. Ponieważ jednak jest człowiekiem skażonym grzechem, „w którym nasienie zła zapuściło korzenie” (pierwsze czytanie), to pójście za Jezusem jawi mu się jako rodzaj ciężkiego „jarzma”. Jednak uczestnicząc w Eucharystii, uświadamiamy sobie, że to Chrystus jako pierwszy poniósł owo jarzmo krzyża.
Teraz, gdy ono się uobecnia, włącza nas w to zbawcze wydarzenie i mocą Ducha zaszczepia w nas swoje dążenia. Uwalnia od oporów. W ten sposób brzemię staje się lekkie. Gdy w życiu codziennym za- kosztujemy skutków życia na wzór Jezusa, to okaże się także słodkie. W homilii warto także wspomnieć, że Eucharystia jest ucztą, na którą sam Jezus zaprasza nas wszystkich – grzeszników, którzy nie mają jak Mu się „odwdzięczyć”.
 
„W mocy Bożego Ducha”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce 2018/2019
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.