Polecamy

23 niedziela okresu zwykłego

Sugestia programowa
08/09/19 ks. Stanisław Dyk
Rozpoznanie misterium Chrystusa obecnego w obrzędach liturgicznych: W celebracji uobecnia się Pascha Pana, a Duch Ukrzyżowanego przenika serca wierzących, aby Pana w nich ukształtować.
Homilia do dorosłych
08/09/19 Patryk Jakubowski
To, co w nauce Zbawiciela jest wciąż pociągające to jej aktualność. Choć historia Kościoła jest długa i zawiła, to Chrystus dziś nawołuje nas do rabanu w Kościele. Zachęcam księży do aktywnego wspierania osób świeckich w poczuciu odpowiedzialności i zaangażowania na terenie parafii czy szerzej rozumianej społeczności.
Homilia do dorosłych
08/09/19 ks. Paweł Wygralak
Całkowicie odmienił życie wielu z nas, a młodych ludzi w szczególności. Większość z nas nie wyobraża już sobie bez niego codziennego życia. Mamy w nim zapisane setki numerów do naszych krewnych, znajomych, instytucji; używamy go jako narzędzia do uzyskania najrozmaitszych informacji; korzystamy z niego jako źródła wielorakiej rozrywki; wielu służy do dokonywania płatności w czasie zakupów. Tych możliwości używania współczesnych telefonów komórkowych jest znacznie więcej. Ale, kiedy dokonamy głębszej refleksji, okaże się, że jednocześnie coś straciliśmy.
Homilia do dorosłych
08/09/19 ks. Łukasz Figurski
W miesięczniku „Znak” znalazłem ostatnio taką historię. Anielka umarła mając 14 lat. Była młodą, wesołą, dowcipną i figlarną dziewczynką, jedynaczką, kochających ją rodziców. W szkole była pierwszą uczennicą, najlepszą koleżanką, a w domu cierpliwym i pełnym miłości odbiorcą objawów zdenerwowania chorowitej i przemęczonej matki. Po śmierci Anielki odnaleziono jej zeszyty – pamiętniki, w których opisywała drobnym, dziecinnym pismem spotkania z Chrystusem.
Homilia do młodzieży
08/09/19 ks. Artur Filipiak
Niejednokrotnie słyszę od młodych ludzi, że chrześcijaństwo, Kościół, a nawet Pan Bóg kojarzą im się jedynie z szeregiem zakazów. „Tego nie wolno, tamtego nie ruszaj”. Pojawia się strach, że jeśli na serio pójdą za Jezusem, będą musieli zrezygnować ze wszystkich najfajniejszych rzeczy. Papież Benedykt XVI wielokrotnie wracał do tego tematu, nie tylko w nauczaniu skierowanym do młodzieży: „Czyż my wszyscy nie boimy się w jakiś sposób, że jeśli pozwolimy całkowicie Chrystusowi wejść do naszego wnętrza, jeśli całkowicie otworzymy się na Niego, to może On nam zabrać coś z naszego życia...".
Homilia do młodzieży
08/09/19 ks. Maciej K. Kubiak
Dzisiaj pierwsza niedziela po rozpoczęciu roku szkolnego. Może warto razem z młodzieżą ostatnich klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich (studenci jeszcze mają wakacje) zastanowić się na tym, czym żyją młodzi na początku września: czy żyją szkołą i nowymi obowiązkami, do których trzeba wrócić, a może wciąż jeszcze wakacjami – podróżami, przygodami, pięknymi widokami, spotkanymi ludźmi, przyjaźniami albo pierwszą miłością, która zrodziła się podczas wakacyjnych miesięcy?