23 niedziela okresu zwykłego
Homilia do dzieci - Niedziela z Owieczką

Zaplanuj dobrze czas

08/09/19 ks. Łukasz Bąbelek
Chcemy na początku roku szkolnego pokazać dzieciom, że oprócz zajęć szkolnych rozpoczynamy kolejny rok w szkole Jezusa. Dlatego tłumaczymy dwie ważne sprawy. Pierwsza to planowanie: tak, jak jesteśmy zależni w szkole od planu lekcji i innych zajęć, i nie możemy robić co nam się podoba, tak samo w szkole Jezusa wszystko zależy od Niego. Druga sprawa to wyrzeczenia i rezygnacja z czegoś np. z zabawy, gdy mamy do zrobienia zadanie domowe, albo potrzebujemy czasu na modlitwę czy udział we Mszy Świętej.
Od trzech lat Święty Wojciech Dom Medialny, „Mały Przewodnik Katolicki” i „Biblioteka Kaznodziejska” realizują projekt pomocy duszpasterskich na msze święte z udziałem dzieci pod hasłem „Niedziela z Owieczką”. Wraz z początkiem września 2019 roku rozpoczniemy już czwarty sezon realizacji naszego projektu duszpasterskiego, który trafia do bardzo wielu parafii i tysięcy dzieci w całej Polsce, a także poza jej granicami. Projekt tworzą zasadniczo dwa elementy: kolorowe obrazki, które w każdą niedzielę (i niektóre święta) roku szkolnego są rozdawane dzieciom oraz szkice homilii, przygotowywane specjalnie do tego projektu, nawiązujące do treści przedstawionej na obrazku, który otrzymują dzieci. Uzupełnieniem projektu są plakaty, które duszpasterze mogą wykorzystywać podczas niedzielnych homilii lub w gablocie ogłoszeń z informacją o mszy świętej dla dzieci; baner ze specjalnym oknem, w którym można umieścić plakat; pudełko kolekcjonerskie, w którym dzieci gromadzą obrazki oraz różnego rodzaju gadżety, które duszpasterze mogą rozdawać dzieciom (pluszowe owieczki, plakietki i przypinki, nalepki itp.). Wsparciem dla projektu są artykuły publikowane na łamach „Małego Przewodnika Katolickiego”, których bohaterką jest Owieczka Magda oraz różnego rodzaju zabawy (krzyżówki, rebusy, kolorowanki itp.), zamieszczane w „Małym Przewodniku Katolickim” i na jego stronie internetowej.
Przez ostatnie trzy lata (cykl roku liturgicznego A, B i C) szkice homilii do projektu „Niedziela z Owieczką” przygotowywał ks. Andrzej Muńko, któremu bardzo dziękujemy za opracowanie tekstów oraz pomoc w tworzeniu koncepcji całego projektu. Homilie drukowaliśmy w kolejnych wydaniach „Biblioteki Kaznodziejskiej” (od września do czerwca każdego roku).
Na nadchodzący rok szkolny 2019/2020 proponujemy duszpasterzom homilie autorstwa ks. Łukasza Bąbelka, które zamieszczamy w niniejszym zeszycie. Otrzymują go wszyscy nabywcy „Biblioteki Kaznodziejskiej” (jako suplement do numeru 4/2019), ale będzie on też dostępny dla wszystkich zainteresowanych.
Warto zwrócić uwagę, że szkic każdej homilii składa się z kilku stałych elementów. Najpierw autor szkicu przybliża homiliście przesłanie danej niedzieli lub uroczystości z podaniem odnośników do ewangelii, następnie podaje pastoralny cel homilii, a po nim fragment z pamiętnika Owieczki Magdy. Tekst ten został przygotowany z myślą o odczytaniu go przez księdza głoszącego homilię lub inną osobę (dorosłą lub dziecko), wskazaną przez duszpasterza. Po odczytaniu tego tekstu następuje zasadnicza część homilii, którą można wygłosić w oparciu o zawarte w kolejnym punkcie szkicu sugestie do homilii. Ostatni element szkicu to krótka myśl do zapisania w pamiętniku. Autor materiałów zachęca, by w każdej wspólnocie powstał parafialny pamiętnik, w którym proponowane myśli będą zapisywane w każdą niedzielę. Taki pamiętnik może na cały tydzień trafić do jednego dziecka (wybranego przez księdza czy wylosowanego), które opisze w nim swoje spotkania z Owieczką Magdą i słowem Bożym danej niedzieli. Duszpasterze mogą też zaproponować dzieciom przygotowanie własnych pamiętników, w których będą wpisywać zadania na każdy tydzień proponowane w homilii oraz sposób ich realizacji.
Wszystkich duszpasterzy, którzy chcieliby przystąpić do projektu „Niedziela z Owieczką” poprzez nabycie obrazków dla dzieci czy zeszytu ze szkicami homilii, prosimy o kontakt z działem sprzedaży naszej spółki Święty Wojciech Dom Medialny telefonicznie: 61 659 37 56 lub przez pocztę elektroniczną: sprzedaz@swietywojciech.pl oraz za pośrednictwem redakcji „Biblioteki Kaznodziejskiej” lub „Małego Przewodnika Katolickiego”. Warto podkreślić, że dla prenumeratorów „Biblioteki Kaznodziejskiej” przewidujemy atrakcyjne rabaty na wszystkie pomoce duszpasterskie.
Wszystkich zainteresowanych pomocami duszpasterskimi, homiliami do dzieci oraz innymi materiałami homiletycznymi zachęcamy do odwiedzenia strony www.bkaznodziejska.pl lub bezpośredniego kontaktu z redakcją: 61 659 37 44. Przypominamy też, że „Mały Przewodnik Katolicki” to doskonała pomoc, wspierająca duszpasterstwo dzieci, zwłaszcza w okresie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej.