Polecamy
Przeciw banalizacji Jezusa
Gerhard Lohfink
KSIĄŻKA
44,90 zł 5,00 zł

26 niedziela okresu zwykłego

Sugestia programowa
29/09/19 ks. Stanisław Dyk
Wyjaśnienie tekstów świętych – odsłonięcie obchodzonego misterium: Misterium tej celebracji określone jest – podobnie jak poprzedniej niedzieli – w wersecie allelujatycznym: „Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla nas stał się ubogim, aby nas swym ubóstwem ubogacić” (2 Kor 8, 9).
Homilia do dorosłych
29/09/19 Olaf Szczypiński
Warto w tym kontekście wyjaśnić także związek między użytym tu „łonem Abrahama” a imieniem Boga Jahwe, który jest Bogiem żyjących – Abrahama, Izaaka i Jakuba. Niezależnie od tego, niezwykle ciekawie ukazana jest śmierć Łazarza. Jezus przedstawia ją bowiem jako wydarzenie, które przemienia jego życie. Biedak był człowiekiem cierpiącym, osamotnionym, a z uwagi na swoją chorobę także odrzuconym i wykluczonym ze społeczeństwa. Nie otrzymywał żadnej pomocy, a jego jedynym pragnieniem było zaspokojenie głodu. Po śmierci został nasycony i doznał pociechy.
Homilia do dorosłych
29/09/19 ks. Mariusz Pohl
Bogactwo samo w sobie jest neutralne: ani dobre, ani złe. Natomiast jego używanie i wykorzystanie przez człowieka podlega ocenom moralnym – może być dobre lub złe, cnotliwe lub grzeszne. Kryterium takich ocen jest postawa człowieka. Jeśli dochodzi on do majątku w sposób uczciwy, zarządza nim z poczuciem odpowiedzialności i względem na wspólne dobro, jest wrażliwy na potrzeby innych – wtedy bogactwo w niczym nie przeszkadza, może być nawet dla bogatego drogą do cnoty.
Homilia do dorosłych
29/09/19 ks. Piotr Śliżewski
Przede wszystkim muszę rozważyć, co jest w moim życiu „purpurą i bisiorem”. Purpura to przecież nic innego jak kolor zakładany w celu wyróżnienia, podkreślenia godności. Do dzisiaj purpuratami nazywa się duchownych otrzymujących godność kardynalską. Bisior, innymi słowy jedwab morski lub oceaniczny, to najdroższa tkanina starożytności. Była to bardzo cienka i lśniąca tkanina produkowana ręcznie z nici pozyskiwanych z dużego małża z Morza Śródziemnego.
Homilia do młodzieży
29/09/19 o. Marcin Wrzos OMI
Nie wiem, czy to usłyszałaś/usłyszałeś. Bóg zaprasza nas do bogactwa. Nie tylko finansowego. Możemy być bogaci na wiele sposobów. Bogaci bliskimi ludźmi, wiarą, czasem, zdolnościami. Pomnażajmy to bogactwo. Tylko „W mocy Bożego Ducha”, jak podpowiada hasło tego roku liturgicznego, nie pozostawiajmy bogactwa tylko dla siebie. Dzielmy się wiarą. Poświęć czas potrzebującemu, zapisz się na wolontariat, wyjedź na misje. Bądź bardziej kreatywny, rozwijaj się na wszelkie sposoby. To, co mamy, jest nam dane, aby być dla innych.
Homilia do dzieci
29/09/19 Lidia Lasota
Bogacz ubierał się w piękne stroje. Codziennie się świetnie bawił, organizował przyjęcia i różne rozrywki. Jego zmartwienie polegało na tym jak sobie uprzyjemnić życie? Pod bramą jego domu leżał chory i kaleki biedak. Kto pamięta jak miał na imię? (rozmowa z dziećmi).