15 niedziela okresu zwykłego
Sugestie programowe

Sugestie programowe

12/07/20
Eucharystia zasiewa ziarno nadziei w codzienne obowiązki uczniów
Wyjaśnienie tekstów świętych przez pryzmat misterium Chrystusa: (…) Przypowieść o siewcy jest odpowiedzią Jezusa na opór Jego przeciwników, który jest ukazany w ciągu narracji w poprzednim (dwunastym) rozdziale w Ewangelii. Głosiciele słowa Bożego nie mają się zniechęcać z powodu może tak ewidentnej dla nich małej skuteczności ich działalności. Tym, który zawsze efektywnie działa – choć czasem niewidocznie – jest sam Bóg.
Synteza słowa Bożego zawartego w tekstach świętych w nauczaniu Ojców Kościoła: Święty Efrem wyjaśnia powyższą przypowieść następująco: „Siewca jest jedyny w swoim rodzaju, bo rozsiał ziarno w sposób równy, bez względu na osoby, ale każda ziemia wykazała swą miłość przez swoje owoce. Pan pokazał w ten sposób swoimi słowami, że Jego Ewangelia nie usprawiedliwia przemocy bez zgody wolności; jałowe uszy, których nie pozbawił ziarna świętych słów, są tego dowodem” (Efrem Syryjczyk).
 
„Wielka tajemnica wiary”
Program duszpasterski Kościoła w Polsce 2019/2020
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.