Polecamy

Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Sugestie programowe
22/11/20
Uczestnicy liturgii kierują spojrzenie wiary i nadziei ku przyszłości eschatologicznej
Sugestie słuchacza
22/11/20 Sławomir Zatwardnicki
Kaznodzieja będzie pewnie musiał wytłumaczyć, jak mają się do siebie czytanie drugie i Ewangelia. Apostoł zapewnia, że wszystko zostanie poddane Chrystusowi, a Syn podda się Ojcu, aby Bóg był wszystkim we wszystkich. Zaś Pan wskazuje na wyraźny podział owce - kozły, ludzi którzy odziedziczą królestwo i tych, którzy pójdą na wieczną mękę. Czy to tylko/aż ostrzeżenie, czy jest możliwe pogodzenie powszechnego królowania z nie-królowaniem nad tą częścią ludzkości, która znalazła się po „lewej” stronie?
Homilia do dorosłych
22/11/20 ks. Adam Kalbarczyk
Dlatego nie powinniśmy sobie wyobrażać Sądu Ostatecznego ani jako kiczowatego happy endu, ani też jako bezlitosnego końcowego rozrachunku. Chrześcijanie mają nadzieję i na miłosierdzie, i na sprawiedliwość. Mają ją na jedno i drugie naraz. Stąd obraz sądu ostatecznego, w który się dzisiaj wpatrujemy, nie jest złowieszczym orędziem, lecz dobrą nowiną. Mówi nam on, że sąd ostateczny będzie ujawnieniem całej prawdy o wszystkim, co było.
Homilia do dorosłych
22/11/20 ks. Paschalis Kowalski
W przypowieści o sądzie ostatecznym, którą dziś usłyszeliśmy, Chrystus mówi nam, że będziemy sądzeni z uczynków miłości. Mówił o tym wiele razy, ale nigdy w tak wstrząsających słowach. „Byłem głodny, byłem spragniony, byłem przybyszem, byłem nagi, byłem chory, byłem w więzieniu”. Moglibyśmy dodać do słów Chrystusa: byłem tak blisko, za twoją ścianą; byłem w twojej klatce schodowej; byłem tuż za płotem twojego domu. „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.
Homilia do młodzieży
22/11/20 ks. Artur Filipiak
Bóg w Piśmie Świętym nie ukrywa, że ogłosi wyrok nad życiem każdej i każdego z nas. Jednak nawet gdy mówi o sądzie i wyroku, to nie po to, żeby nas straszyć. Możemy mieć nadzieję, że nasz sędzia to troskliwy i miłosierny pasterz. Miłosierny nie jest jednak w żadnym wypadku „pluszowym Bogiem”, jak niektórzy współcześni chcieliby Go widzieć. Ewangelia przypomina nam, że Boga nie można spłycać ani redukować do naszych oczekiwań. Jego wymagania wobec naszego życia niezmiennie obowiązują. Nie pomogą wymówki. Jest tylko lewo albo prawo – bez skrótów lub objazdów.
Homilia do dzieci
22/11/20 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Czcimy dziś Chrystusa Króla Wszechświata. On nie pragnie ani władzy, ani pieniędzy, lecz jedynie naszej miłości do Niego i do ludzi. Poucza nas, abyśmy czynili miłosierdzie względem głodnych, spragnionych, przybyszów, nagich, chorych, uwięzionych… Dzięki takim uczynkom otrzymujemy miejsce blisko Pana Jezusa.