CZYTANIA NA MAJ

Majowe, 1.05.2020

01/05/20 ks. Stanisław Szulc
„Pieśnią wesela witamy, o Maryjo, miesiąc Twój! My Ci z serca cześć składamy, Ty nam otwórz łaski zdrój. W tym miesiącu ziemia cała, życiem, wonią, wdziękiem lśni, wszędzie Twoja dźwięczy chwała, gdy majowe płyną dni”. Maryjną pieśnią rozpoczynamy maj i gromadzimy się na pierwszym w tym roku nabożeństwie majowym. Chcemy wypełnić ten miesiąc modlitwą, w której razem z Maryją będziemy dziękować Panu Bogu za Jego miłosierdzie i nieustanną obecność wśród nas, zwłaszcza za Jego obecność w Eucharystii, która jest wielką tajemnicą naszej wiary. W tym roku w naszej majowej modlitwie chcemy wyrazić wdzięczność Panu Bogu również za dwóch wielkich pasterzy Kościoła, naszych rodaków i ich oddanie ludowi Bożemu: za św. Jana Pawła II, który właśnie w maju, sto lat temu, przyszedł na świat oraz za sługę Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, nazywanego przez wielu Prymasem Tysiąclecia, który za kilka tygodni, 7 czerwca br., uznany zostanie przez Kościół za Błogosławionego.
Piątek, 1 maja
Duch pracy ludzkiej

Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego to ważne i historyczne wydarzenie, do którego Kościół w Polsce pragnie się przygotować jak najlepiej. Niech i nasze serca wypełnią się takim pragnieniem, a nasza majowa modlitwa z Maryją, której wielkimi czcicielami byli obaj wspomniani biskupi, niech stanie się okazją do realizacji tego pragnienia.
W pierwszym dniu maja myślimy nie tylko o Matce Bożej, ale też o Jej oblubieńcu, św. Józefie, nazywanym rzemieślnikiem i robotnikiem, który w tradycji Kościoła jest uważany za patrona ludzi pracy. Dzisiaj jest jego, ale i ich święto. Warto więc podkreślić, że troska o ludzi pracy była też zawsze jedną z najważniejszych trosk najpierw księdza, a potem biskupa i arcybiskupa Wyszyńskiego. I pewnie dlatego, już w 1946 roku – tym samym, w którym został biskupem – ukazała się jedna z najważniejszych i najbliższych jego sercu książek, nosząca tytuł „Duch pracy ludzkiej”. W ostatnich miesiącach życia, kardynał Wyszyński prosił o jej wznowienie.
Pierwsze wydanie tej książki ukazało się krótko po zakończeniu II wojny światowej, w trudnym okresie powojennym, gdy wielu ludzi, powracając do zniszczonych domostw, do ruin i zgliszcz, pragnęło – jak sam autor podkreślił w słowie wstępnym – „spokojnej, owocnej i błogosławionej pracy”. Celem biskupa Wyszyńskiego było przywrócenie sensu i godności codziennym trudom wielu ludzi, straszliwie dotkniętych wojenną przemocą, a także wysiłkom indywidualnym i społecznym tamtego pokolenia.
Prośmy dzisiaj Pana Boga, razem z Maryją i ze św. Józefem, razem ze św. Janem Pawłem II, autorem ważnej encykliki o pracy Laborem exercens oraz ze wspomnianym dzisiaj przez nas, sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim o spokojną, owocną i błogosławioną pracę dla nas, dla naszych bliskich i dla wszystkich ludzi na ziemi: „Słońce maja niech osuszy z każdych oczu smutku łzę, rosa łaski w każdej duszy, niech obmyje grzechu rdzę! Dla nas wszystkich niech zaświta Twej miłości błogi raj, cała ziemia niechaj wita, o Maryjo, śliczny maj!”.
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.