Polecamy
Różaniec z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim
ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
6,00 zł 5,10 zł

1 niedziela Wielkiego Postu

Sugestia programowa
01/03/20
Kontynuacja obchodzonego w liturgii misterium Chrystusa w życiu człowieka: Pełnienie woli Boga i zachęta do prowadzenia świętego życia to wyzwania, które stawia przed katolikiem liturgia słowa tej niedzieli. We wszystkich czterech tekstach biblijnych słyszy on o nieustannych próbach kuszenia podejmowanych przez diabła, który w swej bezwzględności odważa się kusić samego Boga (…).
01/03/20 Anna Lipczyńska
Proszę o ten aktualny konkret w kontekście przykazań Dekalogu: pokusa współczesnych bożków, pokusa wzywania imienia Bożego nadaremno – co to znaczy dzisiaj, tu i teraz? Pokusa przeżywania „dnia świętego” przez chrześcijanina XXI wieku inaczej niż chciałby tego Bóg. Czy „być na mszy w niedzielę” to wystarczy, żeby „być w porządku”?
Homilia do dorosłych
01/03/20 ks. Jacek Kacprzak
Naprawy tego stanu, w jakim się znaleźliśmy po grzechu (tym pierwszym, który skaził naszą naturę, i po każdym innym, naszym osobistym), nie da się przeprowadzić inaczej, jak tylko przez powrót do całkowitego zaufania Bożej miłości, powrót do całkowitego posłuszeństwa Słowu Boga. Dzieło wybawienia ze śmierci prowadzi drogą posłuszeństwa aż do śmierci (por. Flp 2,8). Tą drogą przyszło do nas wcielone Słowo Ojca – Jezus Chrystus.
Homilia do dorosłych
01/03/20 ks. Franciszek Zawadzki
Dzisiejsza Ewangelia zawiera ogromne bogactwo treści. Zwróćmy uwagę na jeden szczegół. Trzy pokusy, które szatan kieruje do Jezusa, są wyrażone w sposób zadziwiający. Najpierw pada zachęta – bądź dobry, nakarm wszystkich, stwórz niebo na ziemi… Druga pokusa jest jeszcze bardziej zaskakująca, bo szatan wplata w nią biblijny cytat – mówi: „napisane jest…”. Trzecia pokusa jest związana z obietnicą bogactwa, a jeszcze bardziej władzy: „pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon»”.
Homilia do młodzieży
01/03/20 ks. Jacek Zjawin
Kiedy popsuje mi się jakieś urządzenie techniczne dzwonię do mojego ojca – inżyniera – i proszę o pomoc. Zwykle odpowiedzią na moją prośbę jest pytanie: „A czytałeś instrukcję obsługi?”. Dzisiejsza liturgia słowa daje nam instrukcję obsługi grzesznika, czyli każdego z nas, a właściwie tego szczególnego przypadku, kiedy jesteśmy kuszeni przez złego ducha. Wielki Post, który właśnie rozpoczynamy jest czasem szczególnego testowania nas przez pokusy. Zajrzyjmy zatem do instrukcji i zobaczmy co robić w wypadku kuszenia.
Homilia do dzieci
01/03/20 ks. Grzegorz Świecarz
W ten ważny czas przygotowania na to wielkie święto, chciałbym zaprosić was do siłowni. Każdy z nas wie, co to jest i do czego służy siłownia (rozmowa z dziećmi). Ale ta, do której was dziś zapraszam nie jest zwykłą siłownią z hantlami, atlasami czy bieżnią do biegania. Jest to inna siłownia – siłownia duchowa.