Wigilia Paschalna
Sugestia programowa

Odnajdujemy w sobie na nowo ewangeliczny zapał

11/04/20
Wprowadzenie w celebrowane misterium Chrystusa: Wigilia Paschalna to największa i najczcigodniejsza ze wszystkich uroczystości roku liturgicznego (DH 48). Homilista ma możliwość odwołania się do licznych tekstów biblijnych (WLM 99), których zwieńczeniem jest ewangeliczna relacja o zmartwychwstaniu Pańskim.
Teksty te ukazują związki między stworzeniem a nowym życiem w Chrystusie, między wyjściem z Egiptu a ostatecznym wyjściem z Jezusowej tajemnicy paschalnej, a także między obietnicami prorockimi a ich spełnieniem we właśnie celebrowanych liturgiach (DH 49). Następujące po każdym czytaniu modlitwy pomagają zrozumieć związek między zapowiedziami Starego Testamentu a ich spełnieniem w tajemnicy paschalnej Chrystusa. Homilista może zachęcić uczestników tej podniosłej liturgii, sprawowanej w najświętszą noc jaśniejącą blaskiem zmartwychwstania Pańskiego, do służby Bogu z całkowitym oddaniem i pielęgnowania w sobie ducha dziecięctwa, którego otrzymali na chrzcie świętym.
 
„Wielka tajemnica wiary”
pod red. ks. Leszka Szewczyka
Program duszpasterski Kościoła w Polsce 2019/2020
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.