Polecamy

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci

Homilia do dzieci
26/02/20 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Zubożenie wielkopostnych rekolekcji szkolnych jest już faktem. Różne są powody tych zaniedbań. Katecheci w wielkich miastach są w nie lada kłopocie, bo katechizują „nie swoje dzieci”, to znaczy uczą uczniów z różnych parafii. Tych dzieci nie widzą na niedzielnej Eucharystii, bo są one z innej parafii! A swoich nie widzą, bo… po prostu ich nie ma w kościele! A dlaczego ich nie ma? Bo już były na lekcji religii w szkole, bo rodzice nie chodzą na mszę świętą, bo same do kościoła nie pójdą, bo msza jest za wcześnie albo za późno, bo kościół jest zbyt daleko, bo taki jest świat… Zostawmy utyskiwania, biadolenia i zrzucanie winy na innych, bo z tego nic dobrego nie będzie. Robimy to, co możemy i czyńmy to jak najlepiej. Nie rezygnujmy z tych (raptem) trzech spotkań z uczniami. Siejmy ziarna słowa, a resztę zostawmy Panu.
Homilia do dzieci
26/02/20 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Trudne, bardzo trudne zadanie dał Pan Bóg prorokowi Jonaszowi. Musiał się wystraszyć tego, że nie podoła wykonać swego zdania. A może Jonasz wiedział coś więcej na temat życia mieszkańców Niniwy? Może znał ich występki i bał się, że wcale go nie usłuchają, a nawet wyśmieją się z niego? Tego nie wiemy. Wydarzenia jakie miały miejsce na statku też są bardzo dziwne. Gdy wszyscy żeglarze martwili się o swoje życie, to w tym czasie Jonasz spał. Ale gdy go zbudzili i pytali kim on jest, to powiedział prawdę o sobie i o tym, co powinni z nim uczynić. I wtedy żeglarze wyrzucili go w morze.
Homilia do dzieci
26/02/20 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Tak jak Jonasz się nawrócił do Pana Boga, tak samo uczynili to wszyscy mieszkańcy Niniwy. Za chwilę pójdziemy śladami Jonasza. (W tym momencie układamy na posadzce „stopy” proroka Jonasza. W zależności od tego ile jest konfesjonałów, do każdego z nich prowadzą owe „stopy”. W trakcie układania „stóp” kontynuujemy naukę).
Homilia do dzieci
26/02/20 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Prorok Jonasz prowadził nas przez dwa dni. Szliśmy jego śladami, doszliśmy do Niniwy. Wiemy już, że wszyscy mieszkańcy tego miasta, wraz ze swoim królem, nawrócili się. Wczoraj zaś, idąc śladami Jonasza, doszliśmy do miejsca pojednania z Bogiem i w sakramencie pokuty i pojednania Pan Jezus oczyścił nasze wnętrza z wszelkich grzechów. Dzisiaj natomiast nasze stopy kierują się ku ołtarzowi, na którym jest sprawowana Wieczerza Pańska.