23 niedziela okresu zwykłego
Homilia do dzieci - Niedziela z Owieczką

Upomnij brata!

06/09/20 ks. Łukasz Bąbelek
Cel homilii: Czasami upomnienie możemy potraktować jak wytknięcie błędów. Ewangelia wskazuje na bardzo istotną sprawę. Upomnienie dotyczy siostry lub brata. Jezus wyraźnie zaznacza, że upomnieć należy brata, jeśli nie poskutkuje należy przyprowadzić innych braci. Upomnienie może być owocne tylko w rodzinnej wspólnocie. Jeśli to da dobre owoce, jeśli będzie to upomnienie braterskie to wspólnie będziemy mogli stanąć i wspólnie wołać do Boga.
Od ponad czterech już lat spółka Święty Wojciech Dom Medialny, „Mały Przewodnik Katolicki” i „Biblioteka Kaznodziejska” realizują projekt pomocy duszpasterskich na msze święte z udziałem dzieci pod hasłem „Niedziela z Owieczką”. Wraz z początkiem września 2020 roku rozpoczniemy już piąty sezon realizacji naszego projektu duszpasterskiego, który trafia do bardzo wielu parafii i tysięcy dzieci w całej Polsce, a także poza jej granicami. Projekt tworzą zasadniczo dwa elementy: kolorowe obrazki, które w każdą niedzielę (i niektóre święta) roku szkolnego są rozdawane dzieciom, biorącym udział we Mszy Świętej (przygotowane przez współpracującą z nami od samego początku panią Magdalenę Starzec) oraz szkice homilii, przygotowywane specjalnie do tego projektu, nawiązujące do treści przedstawionej na obrazku, który otrzymują dzieci (przez trzy lata przygotowywał je ks. Andrzej Muńko, a obecnie – już po raz drugi – ks. Łukasz Bąbelek). Uzupełnieniem projektu są plakaty, które duszpasterze mogą wykorzystywać podczas niedzielnych homilii lub w gablocie ogłoszeń z informacją o mszy świętej dla dzieci, baner ze specjalnym oknem, w którym można umieścić plakat oraz różnego rodzaju gadżety, które duszpasterze mogą rozdawać dzieciom (pluszowe owieczki, plakietki i przypinki, nalepki itp.). Wsparciem dla projektu są artykuły publikowane na łamach „Małego Przewodnika Katolickiego”, których bohaterką jest Owieczka Magda oraz różnego rodzaju zabawy (krzyżówki, rebusy, kolorowanki itp.), zamieszczane w „Małym Przewodniku Katolickim” i na jego stronie internetowej.
Na nadchodzący rok szkolny 2020/2021, jak w roku ubiegłym, przygotowane przez ks. Łukasza Bąbelka homilie, drukujemy w niniejszym zeszycie. Otrzymują go wszyscy nabywcy „Biblioteki Kaznodziejskiej” (jako suplement do numeru 4/2020) ale będzie on też dostępny dla wszystkich zainteresowanych.
Warto zwrócić uwagę, że szkic każdej homilii składa się z kilku stałych elementów. Najpierw autor szkicu przybliża homiliście przesłanie danej niedzieli lub uroczystości z podaniem odnośników do Ewangelii, następnie podaje pastoralny cel homilii, a po nim fragment z pamiętnika Owieczki Magdy. Tekst ten został przygotowany z myślą o odczytaniu go przez księdza głoszącego homilię lub inną osobę (dorosłą lub dziecko), wskazaną przez duszpasterza. Po odczytaniu tego tekstu następuje zasadnicza część homilii, którą można wygłosić w oparciu o zawarte w kolejnym punkcie szkicu sugestie do homilii. Ostatni element szkicu to krótka myśl do zapisania w pamiętniku, który dzieci mogą prowadzić przez cały rok szkolny. Autor materiałów proponuje, by w każdej wspólnocie powstał parafialny pamiętnik, w którym proponowane myśli będą zapisywane w każdą niedzielę. Taki pamiętnik może na cały tydzień trafić do jednego dziecka (wybranego przez księdza czy wylosowanego), które opisze w nim swoje spotkania z Owieczką Magdą i słowem Bożym danej niedzieli. Duszpasterze mogą też zaproponować dzieciom przygotowanie własnych pamiętników, w których będą wpisywać zadania na każdy tydzień proponowane w homilii oraz sposób ich realizacji.
Wszystkich duszpasterzy, którzy chcieliby przystąpić do realizacji projektu „Niedziela z Owieczką” poprzez nabycie obrazków dla dzieci czy zeszytu ze szkicami homilii, prosimy o kontakt z działem sprzedaży naszej spółki „Święty Wojciech Dom Medialny” telefonicznie: 61 659 37 60 lub 61 659 37 56 lub przez pocztę elektroniczną: sprzedaz@swietywojciech.pl oraz za pośrednictwem redakcji „Biblioteki Kaznodziejskiej” lub „Małego Przewodnika Katolickiego”. Warto podkreślić, że dla prenumeratorów „Biblioteki Kaznodziejskiej” przewidujemy atrakcyjne rabaty na wszystkie pomoce duszpasterskie.
Wszystkich zainteresowanych pomocami duszpasterskimi, homiliami do dzieci oraz innymi materiałami homiletycznymi zachęcamy do odwiedzenia strony www.bkaznodziejska.pl lub bezpośredniego kontaktu z redakcją: 61 659 37 44. Przypominamy też, że „Mały Przewodnik Katolicki” to doskonała pomoc, wspierająca duszpasterstwo dzieci, zwłaszcza w okresie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej.