Polecamy
Mesco dux Polonie baptizatur
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim
KSIĄŻKA
30,00 zł 25,50 zł

Homilie okolicznościowe

Homilia do dzieci
01/09/20 ks. Andrzej Muńko
Rozpoczęcie roku szkolnego: Celem homilii jest uświadomienie dzieciom, że zdobywanie wiedzy może być fascynującą przygodą, podczas której mamy najwspanialszego towarzysza – Jezusa. Potrzebne rekwizyty to pudełko zamykane z otworem na rękę, okulary przeciwsłoneczne, Biblia (najlepiej napisana w kilku językach), figurka Jezusa.
Homilia do młodzieży
01/09/20 s. Urszula Kłusek SAC
Rozpoczynacie nowy rok szkolny. To, jak przeżyjecie ten czas, zależy od każdego z was. Od tego, co jest dla was w życiu ważne, w jaki sposób będziecie podejmować decyzje i przede wszystkim, czym będziecie karmić swoje serce i myśli. Tak, karmić serce i myśli, bowiem nie tylko nasze ciało potrzebuje pokarmu. Potrzebuje go również dusza. I jeśli człowiek będzie karmił tylko ciało, a zapomni o duszy, ona będzie w nim powoli umierać, a człowiek tracić będzie pragnienie tego, co piękne i jedynie wartościowe.
Homilia do dorosłych
14/09/20 ks. Maciej Kubiak
Przed chwilą usłyszeliśmy zapewnienie Jezusa: „Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony”. To zbawienie jest darem. Ten dar ma właściwie jeden warunek: wiara. Pan Jezus, mówiąc o potępieniu zaznaczył: „A kto nie uwierzy już został potępiony” (Mk 16, 15). To wiara sprawia, że się modlimy. Jesteśmy na Mszy Świętej. Dzieci w pierwszych miesiącach życia otrzymują chrzest, potem z biegiem lat przystępują do innych sakramentów. Mamy wiarę, a więc dobrą wolę w przestrzeganiu Bożych przykazań i nauki Kościoła.
Homilia do dorosłych
14/09/20 ks. Kazimierz Kubat SDS
Kiedy św. Paweł pisze w liście do Galatów: „Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata” (Ga 6, 14), to wyraża swoją najgłębszą wiarę w to, że krzyż Chrystusa jest narzędziem zbawienia dla całego rodzaju ludzkiego i powodem chluby dla wszystkich wierzących w Chrystusa. Krzyż nie jest tylko jednym z wielu religijnych symboli. Krzyż jest narzędziem zbawienia. To na nim – jak śpiewamy w wielkopiątkowej liturgii – zawisło zbawienie świata.
Homilia do dorosłych
18/09/20 ks. Marcin Chudzik
Gdy patrzymy na historię jego życia, możemy dzisiaj postawić parę pytań odnośnie do relacji rodzice – dzieci w perspektywie naszej wiary. Myślę, że każdy rodzic patrząc na swoje dzieci zastanawia się – kim będą? Co będą robić w przyszłości? Jak ułoży się im życie? Rodzice św. Stanisława też sobie zadawali takie pytania patrząc na swoje dzieci, w tym na Stanisława. Chcieli mu dać najlepsze wykształcenie – wsparcia udzielił im kard. Stanisław Hozjusz, aby ich syn mógł uczyć się w Wiedniu. Dzisiaj jest podobnie...
Homilia do młodzieży
18/09/20 ks. Piotr Wojnar
Kolejna rola to niedopasowany dzieciak. Ile razy sam czułeś, że wyrwali cię z zupełnie innej bajki? Jak adoptowany, ale nie od innych rodziców – bardziej z innego świata. Puzelek z innej układanki, którego nie da się dopasować. Przyjaciele mówią: „jesteś niezwykły”, ale outsiderzy chcą poczuć, że gdzieś pasują. Marzą, by być przeciętnym, „normalnym”. Mówią, że lubią być sami, ale to nieprawda. Nie lubią, tylko wciąż myślą o tym, jak bardzo zachowania innych są głupie, irytujące, niesprawiedliwe. Nie potrafią tego wyłączyć, cieszyć się grupą, jak inni. W końcu sami się izolują, nawet jeśli są życzliwie traktowani...