Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15/08/21
Dzisiaj chcemy zatrzymać się i z nadzieją spojrzeć w niebo. Eucharystia, którą celebrujemy, też jest takim niebem. Dlatego teraz warto rozbudzić w sobie pragnienie przebywania z Bogiem i Maryją w chwale nieba.
Sugestie słuchacza
15/08/21 Iwona, Andrzej Tomaszewscy
Dlaczego tak często traktujemy sprawy naszej wiary, jakby nie dotyczyła naszego osobistego życia, osobistych decyzji, wyborów, relacji, a była jedynie sprawą przeżyć i uniesień? Jak skłonić siebie samego, swoich najbliższych, żeby zawsze łączyli wiarę z codziennością, rzeczywistością? Czy tzw. „chodzenie do kościoła” nie jest w naszym życiu tylko po prostu zwyczajem?
Homilia do dorosłych
15/08/21 o. Marcin Wrzos OMI
Na drogach spotykamy grupy pielgrzymów. Zmagają się z różnymi przeciwnościami, aby dotrzeć do sanktuariów poświęconych Maryi. Zawierzają Jej, powierzają swoje sprawy, starają się naśladować w drodze ku Bogu. Ta uroczystość dla nas, katolików, jest spojrzeniem w niebo. Starajmy się tak żyć na ziemskich drogach, abyśmy się tam dostali.
Homilia do dorosłych
15/08/21
Przywykliśmy do obrazów Maryi z małym Chrystusem trzymanym na ręku, jak w przypadku ikony Matki Bożej Częstochowskiej. W dzisiejszą uroczystość role się jednak odwracają. To Maryja jest brana przez Chrystusa w ramiona. Jedna z pięknych mozaik w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie pokazuje Chrystusa trzymającego z czułością dziewczynkę w bieli: niepokalaną duszę Dziewicy Maryi. Jezus przyjmuje w swe ramiona Maryję w ten sam sposób, w jaki ona przyjęła Go na tym świecie, kiedy był mały i bezbronny.
Homilia do dorosłych
15/08/21 ks. Emil Kurek CSMA
Gdy wydaje się, że wszystko przesądzone, sam Bóg bierze sprawy w swoje ręce i sprawia, że finał tej historii jest wprost niesłychany: niewiasta i jej dziecko są bezpieczne i po wszystkim „nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca”. Również św. Paweł Apostoł w drugim czytaniu wskazuje na podobny i to dwukrotny zwrot akcji.
Homilia do dzieci
15/08/21 ks. Stanisław Szulc
Popatrzmy na Maryję z Ewangelii? O czym dzisiaj słyszymy? Co robi Matka Boża? (rozmowa z dziećmi). Maryja wyrusza w drogę, by pomóc kuzynce Elżbiecie, która spodziewa się dziecka. W czym jej mogła pomagać? (liczymy na pomysłowość dzieci!). Jeśli jesteśmy podobnie do Maryi, to tak jak Ona, dostrzegamy potrzeby naszych bliźnich – tych którzy są blisko i tych, którzy są daleko. Czasami, by pomóc, trzeba wyruszyć w długą drogę, trzeba podjąć wysiłek. Pomoc kosztuje. I dlatego jest taka cenna – również dla tego, kto pomaga. Czy jesteśmy podobni do Maryi?