Polecamy

Homilie okolicznościowe

06/08/21 s. Urszula Kłusek SAC
Ważne dla nas. Jezus wziął z sobą… Zastanawiałaś, zastanawiałeś się kiedyś, gdzie chce cię zabrać Pan Jezus? Czy kiedyś na modlitwie zapytałeś Jezusa, gdzie On dzisiaj chce cię zaprowadzić? A może nie pytasz Jezusa, ale On delikatnie i cicho kieruje do ciebie różne zaproszenia…
06/08/21 ks. Paschalis Kowalski
Cud przemienienia potrzebny był apostołom, by w dniach próby ich wiara się nie załamała. Jest potrzebny również nam, którzy żyjemy w czasie bolesnej próby. Świat, w którym przyszło nam żyć, nie jest doskonały. Każda niesprawiedliwość, każde zło, każdy grzech uświadamia nam, że cały świat oczekuje przemiany.
26/08/21 ks. Piotr Wojnar
A cały ten długi wstęp po to, by wyjaśnić, dlaczego w święto Matki Bożej czytania zaczynamy od mądrości. Przecież nie znamy żadnych ksiąg napisanych przez Maryję, żadnych budujących przemów, albo cennych rad. Nie zapisano jej dyskusji, w których błyskotliwie rozgromiłaby przeciwnika. Brak tak cenionych przez nas pozorów mądrości, za to jest mądrość prawdziwa. Świętym może być nawet człowiek, który długo błądził, ale się nawrócił.
26/08/21 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Doskonale rozumiemy ile dla nas znaczy ów święty wizerunek Jasnogórskiej Madonny. Matka Boża od sześciuset lat króluje na polskiej ziemi. Śluby Jana Kazimierza sprawiły, że nasz naród związał się z wizerunkiem cudownej ikony Bogarodzicy. Obecność Maryi w cudownej ikonie jest naszą chlubą. W roku 1966 świętowaliśmy tysiąclecie chrześcijaństwa w Polsce. Miał wówczas przybyć do naszej ojczyzny papież Paweł VI, ale władze komunistyczne nie wpuściły go do Polski. Nawet zabroniły peregrynacji obrazu Maryi. I dlatego poprzez kraj nasz peregrynowała sama rama – bez Jej wizerunku.
01/08/21 ks. Piotr Śliżewski
Patrzymy na to, co udało się w tym roku zebrać z pola, a niektórzy patrzą już o kilka punktów gospodarczych dalej, bo na same półki sklepowe i ciśnie się im na usta: Boże, dziękujemy, że mamy co jeść… A gdy odkrywamy w sobie problem ze wzbudzeniem wdzięczności, to wystarczy nam obejrzenie jednego serwisu informacyjnego zza granicy i już wiemy, że ONZ podaje, że 1 z 10 osób kładzie się spać głodna każdej nocy, a codziennie umiera z głodu około 15 tysięcy dzieci. Przerażające, ale jakże dające do myślenia!
01/08/21 ks. Adam Kalbarczyk
Wielu z nas jeszcze do niedawna – do wybuchu pandemii – było przekonanych, że niczego nam nie brakuje, że nic nie może się zdarzyć, że żyjemy w dobrze zorganizowanym społeczeństwie, że jesteśmy niezależni… Życie pokazało nam to, co jest przesłaniem przeczytanej przed chwilą Ewangelii (Łk 17, 5-10). Mówi ona, że takie myślenie jest iluzją.