Polecamy
Josemaria Escriva. Przekroczyć marzenia
Pedro Casciaro
KSIĄŻKA
39,90 zł 34,00 zł

33 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe
14/11/21
Kontynuacja obchodzonego w liturgii misterium Chrystusa w życiu człowieka: Treść liturgii słowa prowokuje dziś do podjęcia tematu błogosławionej niewiedzy. Choć brzmi to dość paradoksalnie, brak wiedzy może być prawdziwym błogosławieństwem. Dowodem na to jest niewiedza dotycząca dnia i godziny sądu ostatecznego.
Sugestie słuchacza
14/11/21 Danuta Stankiewicz
Zapytajmy zatem, czy mimo pokus stać nas na to, aby nieustannie poprzez nawrócenie zaczynać od nowa w drodze ku Bogu? Odpowiedzmy, czy otwieramy się na to, aby ostatecznie to Pan Bóg mógł działać w nas i z nami ochrzczonymi dla dobra dusz? Dopominamy się, aby nam przypominać, że jeśli zamykamy się na to działanie, to dajemy okazję do wtargnięcia w przestrzeń naszego życia innych mocy.
Homilia do dorosłych
14/11/21 ks. Łukasz Figurski
od koniec roku liturgicznego spotykamy się głównie z tekstami biblijnymi, które mówią o końcu świata. W obrazach, które dziś stały się nam obce, a które właśnie mają na celu ukazanie przemożnej mocy tego wydarzenia, Biblia obiecuje, że nasz świat nie zapadnie się po prostu w nicość, że nie tylko zostanie zakończony, ale i dopełniony – poprzez Syna Człowieczego, to znaczy przez Chrystusa, Boga wcielonego. Faktem jest, że świat się kiedyś skończy z drugiej strony przyrodoznawstwo odkryło, że słońce w pewnym momencie też się ochłodzi, a więc i życie na ziemi nie będzie już możliwe. Są to tylko warunki zewnętrzne.
Homilia do dorosłych
14/11/21 ks. Zbigniew Kosik
Od wieków zagadnienie końca wszystkiego zaprzątało ludzki umysł różnymi pomysłami i rozwiązaniami. Zarówno w przypadku szarlatanów, jasnowidzów i wieszczów przyszłości, jak i pojedynczych ludzi. Kiedy to nastąpi? Jaka będzie jego postać? Co go będzie poprzedzać? Jak się do niego przygotować? Mówili o tym także starotestamentalni prorocy, do których należy także prorok Daniel. Z zapisu fragmentu jego księgi wyłania się obraz zwiastujący nadejście ostateczności.
Homilia do młodzieży
14/11/21 ks. Hubert Kowalewski CM
Jesienna, listopadowa aura w sposób naturalny przypomina nam o umieraniu. Dzień jest coraz krótszy, drzewa tracą swoje liście, a na cmentarzach pojawiają się znicze i kwiaty. Człowiek musi uzbroić się w cierpliwość, by doczekać nadejścia ciepłej pogody. Tę wyczekiwaną chwilę da się jednak przewidzieć – czujny obserwator nawet pomimo śniegu dostrzeże zapowiedź wiosny.
Homilia do dzieci
14/11/21 Danuta Szelejewska
Czasami słychać głosy o mającym nastąpić końcu świata. Wyznaczane są nowe daty, przepowiadane okoliczności i określane miejsca. Niestrudzenie próbuje się wmówić człowiekowi umiejętność oddziaływania na bieg światowych wydarzeń. Prawda jest jednak zupełnie inna. Nie jest znana dokładna data powtórnego przyjścia Chrystusa na ziemię. Znane są natomiast towarzyszące temu okoliczności. Święty Marek pisze: „Słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą” (Mk 13, 24-26). Nie musimy się jednak niczego obawiać, ponieważ wszystkie te niemiłe zjawiska zostaną złagodzone obecnością Pana Jezusa.