Polecamy

Homilie okolicznościowe

Homilia do dorosłych
01/05/21 ks. Kazimierz Zdziebko OMI
Przyzwyczailiśmy się już do łatwego pozbywania się jednorazowych przedmiotów codziennego użytku: opakowania z papieru lub tworzyw sztucznych, modne ubrania tylko na jeden sezon, samochód na rok. Ciągle bijemy na ekologiczny alarm, widząc rosnące z dnia na dzień góry śmieci, nieustannie uzupełniane tonami nowych odpadów. Człowiek, udoskonalając ciągle poziom życia i ułatwiając go sobie, wszystko pakuje w jednorazówki gwarantujące świeżość, estetykę, wygodę, higienę i odpowiednią reklamę. Ale ta swoista kultura jednorazówek rodzi też konsekwencje o wiele bardziej destrukcyjne i bolesne...
Homilia do dorosłych
24/05/21 ks. Kazimierz Kubat SDS
Matka Chrystusa, Syna Bożego jest także Matką założonego przez Chrystusa Kościoła. Jej rola jest taka, jak w czasie zesłania Ducha Świętego i jak na weselu w Kanie Galilejskiej: być wyczuloną na potrzeby ludzi, prowadzić ich do Boga, wstawiać się za nimi, przypominać o posłuszeństwie wobec Chrystusa. Ona nie jest boginią, Ona nie zajmuje miejsca należnego Chrystusowi, Ona na Niego wskazuje, do Niego prowadzi, uczy pokory i posłuszeństwa Bożym natchnieniom i przykazaniom.
Homilia do dorosłych
27/05/21 ks. Piotr Śliżewski
Aby nie ugrzęznąć tylko w racjonalnych rozważaniach, co jest „sensowniejsze”, lepsze i praktyczniejsze, Kościół daje nam chwilę, byśmy zatrzymali się na modlitwie w intencji księży. Im więcej otrzymaliśmy łaski Bożej przez ich ręce, tym bardziej powinniśmy być wdzięczni Bogu za to, że nie sprowadził wiary do abstrakcji, tylko założył dla nas Kościół, który przez ludzkie ręce przekazuje nam Boga pod postacią konsekrowanego chleba i wina.
Homilia do dorosłych
31/05/21 Sławomir Zatwardnicki
Maryja przekracza próg domu Zachariasza i Elżbiety. Coś się za chwilę zdarzy, ale jeden Bóg wie co. Na pewno coś niezwykłego, bo i czas jest niezwykły. Elżbieta poczęła dziecko w starości i kryła się przez pięć miesięcy. Widocznie tak mocno poruszyła ją łaska, którą otrzymała, że najlepsze, co można było zrobić, to w pokorze i cichości kontemplować to, co stało się jej udziałem. Zapewne przeczuwa, że odwiedziny krewnej mają związek z dalszym planem Bożym. Moment wyczekiwania. Start!
Homilia do dorosłych
10/06/21 ks. Marek Piedziewicz
Homilia na zakończenie tzw. Oktawy Bożego Ciała: W drugim czytaniu autor wspomina o ofierze ze zwierząt składanej w świątyni jerozolimskiej. Niektóre z ofiar miały na celu uwolnienie ludzi od winy i ich oczyszczenie. Słyszymy jednak, że ofiarna krew zwierząt jest niczym w porównaniu z tą, którą przelał Chrystus umierając na krzyżu. W ten sposób odkrywamy nieznaną dotychczas rzeczywistość: śmierć Chrystusa na krzyżu jest Nową Ofiarą, a Jego przelana Krew pieczętuje Nowe Przymierze. To my, chrześcijanie, jesteśmy uczestnikami Nowego Przymierza.
Homilia do dorosłych
11/06/21 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Jeśli tylko jest to możliwe, to jak najczęściej trwajmy na adoracji przed Chrystusem obecnym pod postaciami eucharystycznymi. „Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany uczeń oprzeć głowę na Jego piersi, poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca”.