Polecamy
Przeciw banalizacji Jezusa
Gerhard Lohfink
KSIĄŻKA
44,90 zł 5,00 zł

Homilie okolicznościowe

Homilia do dorosłych
08/03/21 Danuta Stankiewicz
Z wielką radością pragnę podzielić się w tym momencie zasłyszaną relacją o organizowanym przez Fundację Hospicyjną w Gdańsku i obchodzonym od kilku lat na początku marca Dniu Kobiet Nadzwyczajnych. Jest to miejsce spotkania kobiet nie tych z pierwszych stron gazet, nie tych z eksponowanych stanowisk, ale tych bezimiennych, które właśnie na co dzień muszą mierzyć się z trudną sytuacją życiową. Kobiet, które opiekują się śmiertelnie chorymi dziećmi, kobiet, które straciły bliskich czy też kobiet, które same walczą z rakiem. Takie spotkania – jak mówią same uczestniczki – „to dobra energia, to zastrzyk chęci do życia”.
Homilia do dorosłych
19/03/21 ks. Kazimierz Kubat SDS
Jest Święty Józef postacią mało znaną. Jedynie św. Łukasz w tzw. „Ewangelii Dzieciństwa”, św. Mateusz w genealogii i drugim rozdziale swojej Ewangelii wspominają tę postać. Ale jednocześnie możemy z całą pewnością powiedzieć, że skoro sam Bóg Ojciec wybrał Józefa na opiekuna swojego Syna i męża Maryi to wybór ten na pewno nie jest przypadkowy. Jak to się stało, że to właśnie ten człowiek, Józef z rodu Dawida – jak mówi Święty Łukasz – „był poślubiony Maryi” (Łk 1, 27)? Jak to się stało, że ten człowiek, mąż sprawiedliwy (jak mówi św. Mateusz) „Zbudziwszy się ze snu, uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie” (Mt 1, 24)?
Homilia do dorosłych
19/03/21 ks. Piotr Śliżewski
Jak podaje nam Ewangelia w relacji św. Mateusza, św. Józef widząc, że Maryja jest brzemienna, czyli innymi słowy „w ciąży”, postanowił, by Ją potajemnie oddalić. Twierdził, że tak będzie dla Niej najlepiej. Pomimo tego, że na pewno poczuł się skrzywdzony, ponieważ doszło do tego „wpierw nim zamieszkali razem”, szukał najlepszego rozwiązania. Nie chciał, by była zniesławiona. Za współżycie poza ślubem groziło bowiem w Izraelu nawet kamienowanie. Dzięki temu biblijnemu wydarzeniu widzimy jakie było serce św. Józefa...
Homilia do dorosłych
25/03/21 ks. Radosław Kacprzak
Kiedy czytamy i rozważamy dzisiejsze słowo Boże, wyraźnie widzimy zarówno u starotestamentalnego Achaza, jak również w ewangelicznym opisie zwiastowania dialog Boga z konkretnym człowiekiem i dylematy związane z podjęciem ważnej decyzji. Tym, który rozpoczyna rozmowę jest zawsze Bóg zapraszający do konkretnej misji i posługujący się często charakterystycznymi znakami. Początkowo w tych biblijnych dialogach widzimy trwanie przy swojej wizji i koncepcji, by nie wystawiać Pana Boga na próbę, a także lęk, zmieszanie i stawianie twórczych pytań. Spotkanie z Bogiem zaskakuje zarówno Achaza, jak i Maryję, a ich reakcja jest charakterystyczna dla myślenia każdego człowieka odczuwającego lęk w takiej sytuacji.
Homilia do dorosłych
25/03/21 ks. Kazimierz Zdziebko OMI
Każdy z nas ma codziennie swoje zwiastowanie, gdy Bóg mi mówi, że jestem Mu potrzebny, że mam być tym ogniwem łączności między Nim a człowiekiem, że mam ziemi przychylić nieba. Jednak ten współczesny człowiek jakże skory jest do mówienia: „Nie będę służył!”. I tak zaczyna się gubić ten człowiek. Niby jest panem ziemi, podbija kosmos, choć jednocześnie coraz trudniej mu zapanować nad samym sobą, kierować swoim rozwojem i sercem...
Homilia do dorosłych
23/04/21
Gdy patrzymy na Świętego Wojciecha, to myślimy tak: Ledwo przyjęliśmy chrześcijaństwo, a już historia przynosi nam niechlubne zachowanie się pogan. Po chrzcie Mieszka I, w roku 966, do naszej ojczyzny przybywali misjonarze i głosili Ewangelię. Wraz z tym faktem nastała nowa era w życiu naszych przodków. Dzisiaj, za wstawiennictwem jednego z pierwszych misjonarzy i zarazem męczennika – św. Wojciecha, modlimy się o siłę wiary w Chrystusa dla wszystkich chrześcijan oraz o Bożą opiekę nad Polską.